Σάββατο 7 Απριλίου 2012

ΑΤΥΧΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση έχασε 25-24 από την Τσεχία με γκολ στο φινάλε
Με ήττα ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις της στο διεθνές τουρνουά «Γκόλντγκας Καπ» της Αυστρίας η Εθνική Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε την 4η θέση του τουρνουά, χάνοντας με 25-24 από την Τσεχία στο κορυφαίο της παιχνίδι σε απόδοση στην διοργάνωση. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη είχε τον έλεγχο του ματς σχεδόν στην μεγαλύτερη διάρκεια του και την μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει όταν προηγήθηκε 23-20 στο 53’, αλλά και όταν στο 59:38 με το σκορ στο 24-24 πήρε τάιμ- άουτ, έχοντας στην διάθεση της μία επίθεση 22 δευτερολέπτων. Ωστόσο η επίθεση δεν βγήκε και οι Τσέχοι πέτυχαν το νικητήριο γκολ στο 59:57 με τον Χόρακ στην αντεπίθεση!
Οι Τσέχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 5-2 και 6-3 στο 11:30. Η Εθνική με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά 6-8 στο 19’ με τον Ευαγγελίδη να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, ενώ στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 8-1 προηγήθηκε 7-11 στο 23’ με τον Παπαδόπουλο. Οι Τσέχοι αντέδρασαν και με σερί 5-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου και μάλιστα με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισαν δυνατά και στις αρχές του δευτέρου μέρους όταν προηγήθηκαν 12-11 στο 32΄ Το παιχνίδι για το επόμενο δεκάλεπτο πήγαινε γκολ- γκολ. Στο 42’ (17-17) η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ένα σερί 3-0 και με τέρματα των Τζιμούρτου, Μάλλιου, Μαστορογιάννη προηγήθηκε 17-20 (48’). Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν στα… χέρια της Ελλάδας, αφού ήταν μπροστά και 20-23 στο 53’, αλλά δυστυχώς η καλή εμφάνιση δεν μπόρεσε να συνδιαστεί με ένα θετικό αποτέλεσμα.
Παρόλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φεύγει από τη Αυστρία με θετικό πρόσημο, αφού στη σύνθεση της είχε πολλούς νέους παίκτες και σίγουρα κατόρθωσε να σταθεί αξιοπρεπέστατα σε ένα τουρνουά υψηλών απαιτήσεων και προδιαγραφών.
ΤΣΕΧΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 25-24
Τα δεκάλεπτα: 5-2, 7-8, 11-11 (ημχ.), 17-15, 19-20, 25-24
Τσεχία (Γίρι Μίκα): Νόκαρ 1, Ρέζνιτσεκ 2, Χρστίκα 2, Ζντραχάλα 1, Βράνι 2, Μοτλ 2, Σόμπολ 1, Μρίκβα, Π. Χόρακ 7, Τσιπ 2, Ρ. Χόρακ 2, Κρούπα, Πράχαρ 1, Σκλένακ 2, Στολ
Ελλάδα (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Ανανιάδης 1, Δημάκης, Τζιμούρτος 5, Μαστορογιάννης 2, Μπαλωμένος 1, Μάλλιος 5, Δέλλιος, Μαραγκός 2, Ευαγγελίδης 5, Τσάτσος, Παπαδόπουλος 2, Ιωαννίδης, Νικολαΐδης, Σεβαστίδης, Μεγαλοοικονόμου 1. Διαιτητές: Μπρίκιτς- Γιουσουφόντιτς, Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι: 3/4-0/1