Παρασκευή 6 Απριλίου 2012

Βελτιωμένο το «πρόσωπο» της Εθνικής

Η Εθνική Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Αυστρία, αν και ηττήθηκε με 27-25.
Μετά την ήττα από τη Σλοβενία στο διεθνές τουρνουά «Γκόλντγκας Καπ», ήρθε η ήττα και από την Αυστρία με 27-25, με την εθνική μας ομάδα χάντμπολ των ανδρών όμως, να παρουσιάζει βελτιωμένο πρόσωπο. Επόμενο φιλικό είναι προγραμματισμένο για τις 2 το μεσημέρι (7/4) με αντίπαλο την Τσεχία.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά με την Ελλάδα να προηγείται 2-3 και 3-4 στο 4:38 με γκολ του Μαστορογιάννη. Πάλι όμως (όπως και κόντρα στην Σλοβενία) «κόλλησε» σε αυτό το σημείο και οι Αυστριακοί με σερί 4-0 προηγήθηκαν 7-4 στο 8:36. Η Εθνική μείωσε με τον Γεωργιάδη, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι το 16’, όταν ο Μαραγκός με τέρμα σημείωσε το 11-10. Προς το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο Σάντος και Σιλαγκί έκαναν την ζημιά και έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων γκολ (16-12) στους Αυστριακούς στο 25:31 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 18-14.
Στο δεύτερο ημίχρονο η διοργανώτρια ομάδα αύξησε την διαφορά ακόμα και στα 5 τέρματα (21-16) στο 37’ με τον Φόλσερ και όλα έδειχναν πως θα πάρει μια εύκολη νίκη, αλλά η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη είχε διαφορετική άποψη. Παπαδόπουλος και Μάλλιος με ωραίες ενέργειες μείωσαν σε 22-19 για την ελληνική ομάδα στο 42:35 και ανησύχησαν τους γηπεδούχους. Η Αυστρία προηγήθηκε ξανά με τον Σιλαγκί 24-19 στο 44:31 και 26-21 στο 48:15, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανταπεξήλθε στην πίεση και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς (26-24) με δύο γκολ του Μαστορογιάννη και ένα του Μπαλωμένου στο 54:50. Ένα κρίσιμο γκολ του Μάγιερ για το 27-24 στο 57:28 «κλείδωσε» τη νίκη για την Αυστρία με την Ελλάδα να έχει τις ευκαιρίες να πετύχει κι’ άλλα γκολ, αλλά αρκέστηκε σε ένα του Τζιμούρτου για το τελικό σκορ.
Πολύ καλή εμφάνιση από ελληνικής πλευράς έκανε και ο τερματοφύλακας Χάρης Δέλλιος με 45% ποσοστό επεμβάσεων.
Τα 10λεπτα: 7-4, 13-11, 18-14 (ημχ.), 21-17, 26-21, 27-25.
ΑΥΣΤΡΙΑ (Πάτρεκουρ Γιοχάνεσον): Μπάουερ, Φόλσερ 5, Ζιούρα 1, Σμιντ 1, Μπόζοβιτς 4, Μάγιερ 2, Λάσνερ, Μαρίνοβιτς, Σιλαγκί 6, Πος, Σλίνγκερ, Βαγκεσράιτερ, Βέμπερ 4, Γιαντλ, Σόρφ, Σάντος 4.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Δημάκης, Τζιμούρτος 5, Μαστορογιάννης 4, Μπαλωμένος 4, Μάλλιος 2, Δέλλιος, Μαραγκός 1, Ευαγγελίδης, Τσάτσος 1, Παπαδόπουλος 2, Ιωαννίδης, Γεωργιάδης 4, Νικολαϊδης, Σεβαστίδης 2, Μεγαλοοικονόμου.
Διαιτητές: Μοσορίνσκι- Πάντζιτς, δίλεπτα: 4-3,πέναλτι: 2/2-2/3Κόκκινη: 39’ Τσάτσος (τρία δίλεπτα).