Σάββατο, 30 Απριλίου 2011

Αποτελέσματα play off και play out στην Α1


Η αυλαία της Β΄ φάσης της Α1 ανδρών άνοιξε το Σάββατο (30/04), με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να συνεχίζουν να κοντράρονται στα ίσα για τον τίτλο, μπαίνοντας αμφότερες με το δεξί στην τελική ευθεία.
Για τον “δικέφαλο του Βορρά” πάντως η επιστροφή στη δράση μετά από τρεις εβδομάδες ήταν αρκετά αγχώδης, καθώς συνοδεύτηκε από μια μέτρια εμφάνιση που λίγο έλειψε να του στερήσει πολύτιμο βαθμό ή βαθμούς. Πιο συγκεκριμένα, επιβλήθηκε του Διομήδη Άργους με 25-24 στο κλειστό της Μίκρας σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-20 στο 52ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με τέσσερα σερί τέρματα και πήραν κεφάλι με 24-21, με τον Διομήδη να μειώνει 20΄΄ πριν το φινάλε σε 25-24.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έκαναν και πάλι για κακό λόγο αισθητή την παρουσία τους, καθώς στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο και προς το μέρος της αποστολής του Διομήδη έναν αναπτήρα και ένα μπουκαλάκι νερό, όπως αναγράφηκε στο φύλλο αγώνα.
Όσον αφορά την Ένωση, νίκησε τον Δούκα με 24-22 στο κλειστό του Βύρωνα. Το ματς είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη να κάνει ένα επί μέρους 7-1 που την έφερε μπροστά με 23-18 στο 54ο λεπτό και να εξασφαλίζει κάπως έτσι το δίποντο, αφού στο χρόνο που απέμενε το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να μειώσει στα δύο γκολ.
**ΑΕΚ-Δούκας 24-22
Τα δεκάλεπτα: 7-1, 8-7, 11-11 (ημ.), 16-15, 21-18, 24-22.
ΑΕΚ: Καφφάτος, Μπακαούκας 2, Μεγαλοοικονόμου 2, Γεωργιάδης 5, Μάνιτς 6, Βακάλης 2, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 1, Κόντης, Σύγγαρης, Ασαρίδης 1, Τσαούσης 2, Τούτσης, Πάρκχανιουκ 3.
Δούκας: Ζαλώνης 3, Μουντζουρίδης, Γεωργίου 4, Τόμπρος 3, Τζηράς 1, Ζούγιοβιτς 3, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης, Φατούρος 2, Γεωργιάδης, Τσακνής, Κοτελίδας 2, Μαστορογιάννης 2, Τζαβάρας.
**ΠΑΟΚ-Διομήδης Άργους 25-24
Τα δεκάλεπτα: 3-5, 7-10, 12-11 (ημ.), 16-15, 19-19, 25-24.
ΠΑΟΚ: Κόμινεκ, Μισυρλής 4, Παλάσκας, Σαουλίδης 6, Κοκκώνης 2, Μαραγκός 1, Γουργούμης, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 5, Ιωαννίδης 1, Τσακίρης 2, Περβανάς, Καράγγελος, Σεβαστίδης 3.
Διομήδης: Ξύγκος, Κρεμαστριώτης, Μούγιτς 2, Γρηγοράκης, Τάσκοβιτς 3, Γιόχανσον 4, Τρουπής 7, Πασσιάς, Τσούλος, Σαμαράς 3, Δημητρούλιας, Ελευθερίου, Ζαραβίνας 5.
Η Βαθμολογία
1. ΠΑΟΚ 19
2. ΑΕΚ 19
3. Δούκας 16
4. Διομήδης 15


Στο γκρουπ για τις θέσεις 9-12 από το οποίο θα προκύψουν οι δύο ομάδες που θα υποβιβαστούν, η ΧΑΝΘ και ο Πανελλήνιος ήταν οι κερδισμένοι της ημέρας, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία.
Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν εντός έδρας του Ζαφειράκη Νάουσας με 34-32 ενώ οι Ολυμπιονίκες νίκησαν στην Κυψέλη τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας με 32-31 σε ένα δραματικό ματς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-10, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά με 30-28, ο Ιωνικός έχασε πέναλτι αμέσως μετά, ο Πανελλήνιος έκανε το 32-30 21΄΄ πριν το φινάλε και η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου απλά μείωσε σε 32-31.
**ΧΑΝΘ-Ζαφειράκης Νάουσας 34-32
Τα δεκάλεπτα: 4-3, 8-8, 11-14 (ημ.), 17-19, 26-24, 34-32.
ΧΑΝΘ: Παντελίδης, Σαουλίδης 1, Σπυρόπουλος 2, Σιμιτσής 6, Αργυρίου 3, Κοκτσίδης 1, Ιωαννίδης, Ορφανουδάκης, Χατζηαγαπίου 2, Μέτσης 3, Κεσίδης 6, Κουτσικόπουλος 4, Λάππας 6, Παπαδόπουλος.
Ζαφειράκης: Καραγεωργίου 6, Βλάχος 1, Λουμπουρδής, Τίκος 8, Πίτος 2, Πετρίδης 3, Μπουμπουλέντρας, Κολτσάκης, Μήτσικας 6, Κεσίδης 6, Μπακιρτζής, Διδασκάλου, Φραγκής, Ροδοβίτης.
**Πανελλήνιος-Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 32-31
Τα δεκάλεπτα: 4-4, 9-10, 16-17 (ημ.), 22-21, 26-26, 32-31.
Πανελλήνιος: Τζανακάκης, Ζαρλακούτης 2, Παπανίκος, Βελιτσιάνος 10, Λεωνίδας 4, Σαμαράς, Παρασκευαίδης, Χατσίκας 4, Δημήτρουλας 2, Γκλαβόπουλος, Ασλανίδης, Μάτοβιτς 5, Ανγκελόφσκι 5, Μόγας.
Ιωνικός: Χρόνης, Σάσσος 3, Αργυράκης 3, Γκέρτσος 8, Γιαννόπουλος 8, Γκλεζάκος, Μπίλος, Κεδέρης, Κασαπίδης, Κανδύλας 7, Ζευγούλας, Παπαδιονυσίου 2, Καραμαγκέλας, Δανήλος.
Η Βαθμολογία
9. ΧΑΝΘ 10
10. Πανελλήνιος 8
----------------
11. Ιωνικός 6
12. Ζαφειράκης 4

Παρασκευή, 29 Απριλίου 2011

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΑΙΔΩΝ : ΟΙ ΕΞΙ (6) FINALIST


ΟΜΙΛΟΣ 1ος Ν.ΚΙΟΣ/ΑΡΓΟΥΣ
ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ :
1.ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. 2.ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 3.ΦΟΙΒΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 4.ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ
      Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 1ου ΟΜΙΛΟΥ


ΘΕΣΗ
ΟΜΑΔΑ
Β
Ν
Ι
Η
1
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ
6
3
0
0
2
ΦΟΙΒΟΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
4
2
0
1
3
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ.
2
1
0
2
4
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ
0
0
0
3

ΟΜΙΛΟΣ 2ος ΒΕΡΟΙΑΣ
ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ :
1.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ. 2.ΔΟΥΚΑΣ 3.ΔΡΑΜΑ ΄86 4.ΧΑΝΘ
      Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ


ΘΕΣΗ
ΟΜΑΔΑ
Β
Ν
Ι
Η
1
ΔΡΑΜΑ ΄86 
6
3
0
0
2
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
4
2
0
1
3
         ΧΑΝΘ
2
1
0
2
4
         ΔΟΥΚΑΣ
0
0
0
3


ΟΜΙΛΟΣ 3ος ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ/ΔΡΑΜΑ
ΣΥΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ :
1.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. 2.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3.ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΗΣ4.ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
      Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ


ΘΕΣΗ
ΟΜΑΔΑ
Β
Ν
Ι
Η

1
ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
6
3
0
0

2
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
3
1
1
1

3
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΗΣ
3
1
1
1

4
ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
0
0
0
3