Πέμπτη 28 Ιουλίου 2011

«Πάντσερ» vs «Βίκινγκς» στον τελικό!

Δανία και Γερμανία θα διεκδικήσουν στον σαββατιάτικο 30/7 τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων στο «Παλατάκι» της Πυλαίας, καθώς αμφότερες την Πέμπτη 28/7 ξεπέρασαν, έστω και δύσκολα, τα εμπόδια των αφρικανικών αντιπάλων τους, Τυνησίας και Αιγύπτου αντίστοιχα.
Στον» α' ημιτελικό - «θρίλερ του κλειστού του ΠΑΟΚ, έναν από τους πιο συναρπαστικούς ημιτελικούς στην ιστορία Του θεσμού, Γερμανία και Τυνησία τα έδωσαν όλα για την πρόκριση, η οποία κατέληξε τελικά με 25-24 στα χέρια των Γερμανών πρωταθλητών κόσμου.

«Ζωντανή» βγήκε η Γερμανία από τον ημιτελικό θρίλερ με τους «Φαραώ»
Τα «πάντσερ» ήλεγχαν από την αρχή του αγώνα το ρυθμό έχοντας «χτίσει» μία σταθερή διαφορά 3-4 γκολ η οποία στο σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου μεταφράστηκε σε προβάδισμα 14-11.
Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια το σκηνικό άλλαξε άρδην! Οι «Φαραώ» παρά την απογοήτευση για την αποβολή τους βασικούς τους πίβοτ Σαμί Φουάντ. Ισοφάρισαν με ένα σερί 3-0 σε 14-14 (35') και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ.
Οι Γερμανοί που στο 56:50 είχαν βραχεία κεφαλή με 24-23, είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον τερματοφύλακά τους φάση Ντρεσρισέ, ο οποίος στο 58' με μία εντυπωσιακή επέμβαση σε τετ α τετ με τον Χισάμ έβγαλε στην κόντρα την ομάδα του η οποία με πέναλτι του Χόρνκε ανέβασε τη διαφορά στο 25-23.
Η Αίγυπτος μείωσε σε 24-25 στο 59:14, αλλά η «νατσιοναλμανσάφτ» είχε την επίθεση, την οποία όμως δεν πρόλαβε να εκδηλώσει λόγω παθητικού και οι Αφρικανοί επτά δεύτερα πριν το τέλος είχαν μία επίθεση με δύο παίκτες παραπάνω και την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση.
Ο Αιγύπτιος πλέι μέικερ Αλα Ελ Ντιν πήρε την φάση πάνω του, σουτάροντας, αλλά ο Ντρεσρισέ απόκρουσε και έστειλε τη Γερμανία στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει το 2ο συνεχόμενο τρόπαιο στην ιστορία της, εξασφαλίζοντας παράλληλα το 3ο τους μετάλλιο στον συγκεκριμένο θεσμό.
Τα δεκάλεπτα: 2-6, 7-10, 11-14 (ημχ.), 16-18, 21-20, 24-25

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Αμπντέλ Ουαχάμπ): Χάλεντ Χοσιέν, Οσάμα Μοχάμεντ Αμπντέλκαντέρ, Μοχάμεντ Αμπντέλ 2, Χισάμ Αλ Μπασιούνι 3, Γκαμάλ Χαγκάγκ 1, Χισάμ Σανάντ 4, Χοσάν , Μοχάμεντ Χαλίλ, Αχμεντ Αμπντέλ 6, Αμπντέλ Ραχμάν Ελ Μποχί 3, Σαΐντ Χαλίλ, Ζέιν Ελ Αμπεντίν Αλί 1, Σαμί Φουάντ 1, Αλαά Ελ Ντιν Αλί 3, Ομάρ Ελ Σόφι, Αχτάρ Μοχάμεντ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μάρτιν Χοϊμπέργκερ): Ντρεσρίσε, Φορστμπάουερ, 2 Μάας 2, Μπέκερ , Σέλιν 2, Σούμπερτ 2, Μπάρστις, Γκέπερτ 3, Ντίσινγκερ 6, Κρέχελ, Πέκελερ 1, Στάιναρτ 1, Ρους 4, Βέτσελ, Χόρνκε 1, Κένιγκ 1.

Δίλεπτα: 3- 6 πέναλτι: 2/3- 2/3

Κόκκινες κάρτες: Σαμί Φουάντ (απευθείας, 21:38), Στάιναρτ (3ο δίλεπτο, 59:53)

Δια περιπάτου οι «Βίκινγκς»
Σε αντίθεση με το προηγούμενο ματς που «έσπασε καρδιές» τον β' ημιτελικό η Δανία με τον αέρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, αλλά και τη συμπαράσταση πολλών «Βίκινγκς» στις κερκίδες, δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στο επιβλητικό 35-21 επί της Τυνησίας.
Οι Σκανδιναβοί παίκτες του Τόρμπεν Πέτερσεν, από το πρώτο λεπτό μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν πολύ γρήγορα να ξεφύγουν και με διαφορά 6 τερμάτων (5-10, 13-7, 15-9, 17-12, 19-13). Στο πρώτο ημίχρονο ο τερματοφύλακας των Δανών, Γιόνας Χάνσεν, πραγματοποίησε εκπληκτικές επεμβάσεις, κρατώντας τους Τυνήσιους εκτός ρυθμού, ενώ επιθετικά ο Μπίρκεφελντ ήταν ασταμάτητος. Ο Βίσμαχ με γκολ 1' πριν τη λήξη του ημιχρόνου, έγραψε το 20-13, τη μεγαλύτερη -μέχρι εκείνο το σημείο- διαφορά (+7) για τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ενώ οι Τυνήσιοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την σκληροτράχηλη αντίπαλη άμυνα. Το σκορ στο πρώτο 5λεπτο της επανάληψης έφτασε στο +8 για τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές (24-16) και όσο περνούσε η ώρα οι Δανοί «σφράγιζαν» τη νίκη τους και παράλληλα το εισιτήριο για τον τελικό. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (+10, 28-18) και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνουν όλα για τους Τυνήσιους.
Στο 48'45'' ο Μπεν Σαλάχ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για πολύ σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο παίκτη, με αποτέλεσμα η Δανία να εκμεταλλευτεί τον παίκτη παραπάνω και να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (30-19, 34-20, 35-21), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Τα τελευταία 5 λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Δανούς να αρχίζουν από πολύ νωρίς τα πανηγύρια, τόσο στον πάγκο, όσο και στις κερκίδες, ενώ το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες αγκαλιασμένους να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Τα δεκάλεπτα: 7-2, 13-8, 20-13 (ημίχ.), 24-17, 30-19, 35-21

ΔΑΝΙΑ (Τόρμπεν Πέτερσεν): Άαγκαρντ, Βίσμαχ 9, Ντάμγκααρντ 2, Τρόελσεν, Όλσεν 1, Ζακάριασεν 2, Μπράμινγκ 3, Σάαντ 3, Λίνγκααρντ 1, Πόρουπ 1, Χάνσεν, Μέλερ, Γιάκομπσεν 2, Λάρσεν 4, Μπίρκεφελντ 7, Μάντσεν.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αλέν Πορτέ): Σφαρ, Μπουσάχα 1, Σουιρέφ 4, Χαμάμι, Τουμί 5, Μλαϊά, Μπελφκί, Μπανούρ 1, Χόσνι, Μπεν Σασί, Αμρί 2, Μααρέφ 3, Σανάι, Μπουγκανμί 2, Μπεν Σαλάχ 3, Γιαλούζ.

Διαιτητές: Κακαντόρ (Πορτογαλία) - Νίκολαου (Πορτογαλία), Παρατηρητές: Ασχούρ (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) - Ενσαρί (Τουρκία)

Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/2-0/2

Στα υπόλοιπα ματς της Πέμπτης 28/7 για τις θέσεις κατάταξης της διοργάνωσης είχαμε τα εξής αποτελέσματα: