Πέμπτη 28 Ιουλίου 2011

Ήττα και 16η θέση για την Ελλάδα

Με ήττα 31-23 από το Κατάρ ολοκλήρωσε την παρουσία της στο 18ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων της Θεσσαλονίκης η Εθνική Ελλάδας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε έτσι την 16η θέση σε σύνολο 24 ομάδων, έχοντας συνολικά 3 νίκες και 6 ήττες σε 9 παιχνίδια. Για μια ακόμα φορά η ελληνική ομάδα προδόθηκε από τα λάθη της (23 τον αριθμό), ενώ στον αγωνιστικό χώρο παρουσιάστηκε αδύναμη και χωρίς διάθεση. Στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το 23' η ομάδα του Κώστα Τσαβδαρίδη έλεγχε το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα με 13-9, ωστόσο η συνέχεια ήταν παρόμοια με αυτή των προηγούμενων δύο αγώνων κατάταξης με Βραζιλία και Ρωσία. Οι Άραβες έτρεξαν ένα σερί 5-0 σε ένα τετράλεπτο (36-40) μετατρέποντας το 17-17 σε 17-22, ενώ το επιμέρους σκορ στα τελευταία δεκαεπτά λεπτά είχε γίνει 13-4! Κάπου εκεί ουσιαστικά το ματς τελείωσε με την διαφορά στη συνέχεια να μεγαλώνει κι' άλλο και να φτάνει ακόμα και τα 10 γκολ (21-31) στο 58', δηλαδή λίγο πριν το τελικό 23-31! Στα θετικά η παρουσία του αναπληρωματικού τερματοφύλακα Δελημήτη ,που πήρε τη θέση του Λοΐζου μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ- ΚΑΤΑΡ 23-31

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 9-8, 14-14 (ημχ), 17-21, 20-27, 23-31..

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσαβδαρίδης): Λοΐζος, Αρβανιτίδης 1, Τζηράς 4, Γιαννόπουλος 3, Παπαδιονυσίου 2 Κοκτσίδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης 3, Τάτσης , Γρηγοριάδης, Κουτσικόπουλος 1, Σύγγαρης, Δελημήτης, Κανδύλας 4, Ιωαννίδης 1, Κόντης 2.

ΚΑΤΑΡ (Μάτσεκ Μπορούτ): Αλμπισί 1, Ντουαλέ, Αλ Κουβαρί, Μεμίσεβιτς 3, Μπλελ , Αμπιντί, Γκάρμπα, Ελ Φεχεντ 1, Αλ Καρμπί 7, Μόργκαν 2, Σαλέμ 4, Χαμντούν 5, Αγιέντ 3, Αλσουλτάν 5 Παρατηρητές: Λαούριτζεν (Νορβηγία)- Παβίσεβιτς (Μαυροβούνιο)

Διαιτητές: Γκούσκο- Ρεπκιν (Λευκορωσία)

Δίλεπτα: 2-1 Πέναλτι: 1/2-2/4