Σάββατο 30 Ιουλίου 2011

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γερμανία

Με επιβλητική εμφάνιση και νίκη 27-18 επί της Δανίας η Γερμανία κράτησε τα σκήπτρα στο Παγκόσμιο στερέωμα των νέων, κατακτώντας τον 2ο τίτλο της στην 18η διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στη Θεσσαλονίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως τα «πάντσερ» είχαν κερδίσει την Δανία και στον τελικό του 2009 στην Αίγυπτο με 32-24. Η άμυνα της «νασιοναλμάνασαφτ» μαζί με τον εκπληκτικό τερματοφύλακα Ντρεσρουσέ που είχε 17/36 (48%) αποκρούσεις «στραγκάλισαν» την επίθεση των Δανών, αφήνοντας τους στα 18 γκολ, στοιχείο που έκρινε το παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Γερμανία. Η «νασιοναλμάνσαφτ» έλεξχε τον ρυθμό, παίζοντας με μυαλό στην επίθεση, ενώ στην άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους Σκανδιναβούς που έμοιαζαν υπνωτισμένοι και δεν είχαν λύσεις. Τα «πάντσερ» με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο που το ματς πήγαινε γκολ - γκολ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με την διαφορά να κυμένεται μεταξύ 2-3 γκολ (4-7 στο 11', 5-8 στο 12', 7-10 στο 17', 9-12 στο 26΄) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 10-13. Οι δεξιός εξτρέμ Σέλιν με 4 γκολ οδηγούσε την Γερμανία στο σκοράρισμα, ενώ ο καλύτερος τερματοφύλακας της διοργάνωσης Ντρεσρουσέ «σκούπιζε» (41% με 7/17 αποκρούσεις) ότι περνούσε από την εκπληκτική άμυνα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Δανία κατάφερε να ισοροπήσει το ματς και να φτάσει στην ισοφάριση (15-15) μετά από 25 λεπτά στο 33'. Ωστόσο δύο εξαιρετικά σουτ από την περιφέρεια του Ντίσινγκερ έφεραν τους Γερμανούς ξανά στο +2 (15-17). Οι Σκανδιναβοί μείωσαν για τελευταία φορά στο ένα γκολ στο 46' (17-18), αφού στη συνέχεια η Γερμανία ήταν καταιγιστική. Ενα αρχικό 4-0 (17-22) μέχρι το 52' και επιμέρους συνολικό σκορ 9-1 στα τελευταία 14 λεπτά για το τελικό 18-27 ήταν υπέραρκετά για τα «πάντσερ», ώστε να πανηγυρίσουν την μεγάλη αυτή νίκη.

ΔΑΝΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ 18-27

Τα δεκάλεπτα: 4-6, 8-10, 10-13 (ημχ).14-15, 17-20, 18-27

ΔΑΝΙΑ (Ολε Νόργκααρντ): Άαγκαρντ, Βίσμαχ 3, Ντάμγκααρντ 3, Βίουμ Τρόελσεν, Όλσεν 1, Ζαχάριασεν, Μπράμινγκ , Σάαντ 5, Λίνγκααρντ 2, Πόρουπ, Χάνσεν, Μέλερ, Γιάκομπσεν 1, Λάρσεν 3, Μπίρκεφελντ, Μάντσεν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μάρτιν Χοϊμπέργκερ): Ντρεσρίσε, Φορστμπάουερ 1, Μάας 4, Μπέκερ 1, Σέλιν 7, Σούμπερτ 1, Μπάρστις 1, Γκέπερτ 1, Ντίσινγκερ 6, Κρέχελ, Πέκελερ , Στάιναρτ 2, Ρους 1, Βέτσελ, Χόρνκε , Κένιγκ .

Παρατηρητές: Ρατζ (Ελβετία)- Μίγκας (Ελλάδα)

Διαιτητές: Αλ Μαρξζούι- Αλ Νουάμι (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα)

Δίλεπτα: 4-3 πέναλτι: 0/0 - 2/2