Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Πέρασε από τη ΧΑΝΘ και περιμένει Διομήδη

Πηγή: http://hatzi-handball.blogspot.gr Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη κερδίζοντας τη ΧΑΝΘ με 28-18 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Η «Ένωση» έκανε καλό ξεκίνημα και είχα σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας 7 τερμάτων (15-8). Στην επανάληψη η ΧΑΝΘ αφυπνίστηκε και με καλή αμυντική λειτουργία άφησε τους «κίτρινους» χωρίς γκολ για 11 ολόκληρα λεπτά, αλλά επιθετικά δεν είχε λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 15-10. Από κει και πέρα μίλησε ο Χριστόφορος Μπακαούκας και γρήγορα το σκορ πήγε στο 19-10, μετατρέποντας την συνέχεια σε τυπική διαδικασία. Στα αξιοσημείωτα καταγράφεται η επιστροφή του Ευριπίδη Ναουμίδη στο γήπεδο όπου ανδρώθηκε, αγωνιζόμενος στα τελευταία 13 λεπτά. Στην ΑΕΚ πλέον το μυαλό είναι στραμμένο στον μεγάλο ημιτελικό της Τετάρτης κόντρα στον Διομήδη Άργους στην έδρα της.
ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 18-28
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 4-10, 8-15 (ημχ.), 10-15, 13-23, 18-28
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σείρεκίδης): Μπουκοβίνας, Δέσπος, Σειρεκίδης 2, Λοίζος, Τσαβδάρης , Σπυρόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Λάππας, Αργυρίου , Κόντης , Παντελίδης 4, Κεσίδης 1, Τάτσης 3, Ανανιάδης 5, Σαρηγιαννίδης 1, Κοκτσίδης 1
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 5, Γιαννόπουλος 5 , Μπαλωμένος 2, Τσακνής, Συγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου 4, Αλβανός 2, Ναουμίδης, Τσαούσης 3, Παπαδιονυσίου, Κουρέτας, Παπαδόπουλος , Χερουβείμ.
Διαιτητές: Μπουγιάκας, Χατζηπαναγιωτίδης Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 5/5-2/1