Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2013

Στις λεπτομέρειες η παίδων έχασε από την Τυνησία

Η Εθνική Παίδων έχασε 16-12 από την διοργανώτρια Τυνησία στην 2η αγωνιστική του 10ου Μεσογειακού πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε το ματς στις δύο πρώτες περιόδους, έχοντας το προβάδισμα 9-8, αλλά στο τελευταίο 15λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν την νίκη στο επιμέρους σκορ, αλλά και στον αγώνα. Όπως και κόντρα στο Μαυροβούνιο η Εθνική μας έχασε στο τέλος την αυτοσυγκέντρωση της. Πάντως η Ελλάδα κόντρα στις δύο ισχυρότερες ομάδες του τουρνουά έδειξε ότι μπορεί να τις κερδίσει διορθώνοντας κάποιες λεπτομέρειες. Μετά από δύο αγωνιστικές η Εθνική έχει 2,5 πόντους και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσει περισσότερους βαθμούς για να πετύχει τον στόχο της που είναι η είσοδος στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα ημιτελικά.
Τυνησία- Ελλάδα 16-12 (3-4, 5-5, 8-3)
ΕΛΛΑΔΑ (Ιατρούδης): Λιούμης (τ/φ), Χαραλαμπίδης, Τσεσμετζίδης 1, Μωραϊτης 1, Ζωσιμίδης 2, Τριανταφυλλίδης, Ντουλματζής 1, Καρκαλάτος, Τσαμεσίδης 2, Μπραουδάκης (τ/φ), Τσάτσας, Αθανασίου (τ/φ), Τσαναξίδης, Αποστολίδης 1, Ηλιόπουλος, Σάββας 4 (2/3). Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 0/0-2/3, Διαιτητές: Ντιονίσι - Μακαρόνε (Ιταλία)