Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Αποκλεισμός με νίκη για τον Δούκα

Πηγή: http://www.sport-fm.grΟ Δούκας νίκησε με 28-25 την τουρκική Άνκαρα Σπορ για τη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ ανδρών, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα & αποκλείστηκε.

(Photo: Action Images)
Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ ανδρών άγγιξε ο Δούκας που αν και νίκησε με 28-25 εντός έδρας την Άνκαρα Σπορ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16», δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των έξι γκολ της πρώτης αναμέτρησης και αποκλείστηκε.
Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» έφτασε πολύ κοντά, αφού στο 48ο λεπτό ισοφάρισε την διαφορά του πρώτου ματς με αρχικό σερί 5-0 (18-15 από 13-15) και επιμέρους σκορ 12-4. Ωστόσο ένα σερί, 4-0 των Τούρκων στο διάστημα 48-55 έκανε το σκορ 25-23 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες. Καταλυτικό ρόλο στο αποτέλεσμα έπαιξε και η κακή απόδοση των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκαν 15 τέρματα και πέτυχαν 13.
«Είχαμε δύο πρόσωπα. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά κόντρα σε μία ομάδα με δύο ισάξιες επτάδες. Κάποια λάθη στο τέλος μας στοίχισαν την πρόκριση», τόνισε ο κορυφαίος για την ομάδα του Δούκα, Γιώργος Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 5-7, 9-9, 13-15 (ημχ.), 19-17, 25-19, 28-25
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μουντζουρίδης 6, Γεωργίου 3, Τόμπρος 1, Τζηράς 1, Γκέρτσος 2, Ζαμπούνης 7, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης 1, Γεωργιάδης, Ντούνης, Κλεώπας, Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Κοτελίδας, Αραπακόπουλος.
ΑΝΚΑΡΑ ΣΠΟΡ (Πόταλ Ζέκι): Κερέμ, Σαλίν 2, Τερνοβόι 9, Μπόζκουρτ, Ζάμαν, Γκνογέβι 4, Ντόγκαν, Ορνέκ 3, Ντεμιρέζεν 1, Ερσίν 6, Μπιρκάν 2, Τσάτκιν, Ντίρι, Γκουνάι, Γιλμάζ, Ταιφούρ. Διαιτητές: Τσίντριτς- Γκόνζουρεκ (Κροατία), Παρατηρητής: Ράνκιν (Μεγάλη Βρετανία).
Δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 3/5-1/2.