Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Η Νεα Ιωνία στον τελικό του Κυπέλου

Η... στόφα της εμπειρίας μίλησε στο κλειστό της Μίκρας με την Νέα Ιωνία να κερδίζει 20-16 τον ΠΑΟΚ στον 1ο ημιτελικό του Κυπέλλου Γυναικών και να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του θεσμού. Η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου θα διεκδικήσει το τρόπαιο για 5η συνεχόμενη χρονιά και 8η φορά στην ιστορία της.
Από την άλλη πλευρά κορίτσια της Γρηγορίας Γκόλια, έχοντας στο πλευρό τους 150 φίλους του ΠΑΟΚ, πάλεψαν για τη νίκη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά δεν είχαν την ίδια αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα με το ματς πριν μια εβδομάδα για το πρωτάθλημα, όπου κέρδισαν με 15-14.
Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει με 3-6 από την Νέα Ιωνία, ωστόσο μείωσε σε 7-8 στο 27ο λεπτό και μπήκε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 7-9. Στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά, ισοφάρισε σε 9-9 ωστόσο εκεί χάθηκε η συγκέντρωση και η Νέα Ιωνία προηγήθηκε με 10-16 στο 40ο λεπτό και ουσιαστικά κατάφερε να συντηρήσει την διαφορά μέχρι το τέλος του ματς. Η Νέα Ιωνία θα περιμένει μέχρι αύριο για να μάθει την αντίπαλο της στον τελικό με την Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας να είναι το ξεκάθαρο φαβορί κόντρα στην Προσοτσάνη
ΠΑΟΚ- ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 16-20
Τα δεκάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-9 (ημχ.), 10-16, 11-16, 16-20
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Ιωννίδου, Νούλα 2, Σμαρδέλη, Τραίκοβιτς 2, Ανθίτση 1, Τζέριτς, Μπίμπα, Χατζή, Λογδανίδου 5, Προκοπίδου 3, Βαφειάδου, Στρατάκη 3, Παυλίδου, Στάικου
Ν. ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Μαυρογεώργη Δ., Μαυρογεώργη Ζ. 1, Μαυρογεώργη Ν. 2, Παπανικολάου 2, Χρονοπούλου 3, Μασμανίδου, Κοτσαμπουϊκίδου, Σλιάκοβα 3, Καλασνίκοβα, Χρύση 3, Κοντοστεργίου, Παπά 5, Ευκαρπίδου 1. Διαιτητές: Χασκής- Μπέτμαν, δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 2/3-1/2