Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013

Νίκη ύστερα από μια δεκαετία για το Κιλκίς

Σπουδαία νίκη με 23-19 σημείωσε ο ΓΑΣ Κιλκίς επί του Φιλίππου στη Βέροια, την πρώτη τα τελευταία δέκα χρόνια μετά από 13 ήττες και 2 ισοπαλίες στο «Φιλίππειο». Το παιχνίδι κρίθηκε στο 20λεπτο (21-41), όπου ο Φίλιππος έπαθε μπλακ- αουτ, δεν πέτυχε ούτε ένα γκολ και οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 μετέτρεψαν το 9-7 σε 9-17! Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσε σε 18-20 στο 55' και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ωστόσο η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη με δύο γκολ από Κυπραίο και Δούγια «καθάρισε» την νίκη, φτάνοντας στο 18-22 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Αυτή η ήττα ήταν «μαχαιριά» για τον Φίλιππο και την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο ΓΑΣΚ επιβεβαίωσε πως πρόκειται για μία από τις κραταιές δυνάμεις της κατηγορίας και δίκαια είναι στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 19-23
Τα δεκάλεπτα: 2-5, 7-7, 9-15 (ημχ.) 9-17, 14-20, 19-23
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κύρος Σαράφης): Τσιρογιάννης, Αρβανιτίδης 2, Μιχαηλίδης, Δομπρής 3, Παντελίδης 2, Μπαντής 2, Μάντζος, Ζευγαρόπουλος, Κωστακίδης Α. 3, Δάσκαλος 1, Ντόβας 1, Δινάλης, Παπαδόπουλος 3, Δέλιος, Ζλατάνος, Κορωνάς.
ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Τζιώκας 1, Πίτος 7, Κυπραίος 5, Μαραντίδης, Δούγιας 5, Γιαβασίδης, Λασκάκης, Δεληγιάννης, Χοτζούδης 2, Δημάκης 3, Μέγκας, Καλπακίδης, Σκάρλος, Δελημύτης, Τριανταφύλλου, Τοκατζόγλου.
Διαιτητές: Θεοδοσάκης- Τόλιος, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 4/4-5/7.