Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

Β Εθνική ανδρών. Αποτελέσματα, συνθέσεις video

Παρότι παρουσιάστηκε στο γήπεδο χωρίς τους Σειντή-Κοτελίδα-Πολλάκη λόγω τραυματισμών που θα τους αφήσουν έξω για τουλάχιστον ένα μήνα και με τους Μασουρίδη - Βρεττό να αγωνίζονται ελάχιστα για διαφορετικούς λόγους ο καθένας ο Έσπερος Καλλιθέας πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα από την έδρα του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων με 24-16. ( ημιχ. 16-6 ), δείχνοντας για άλλη μία φορά πως το δυνατό του σημείο είναι η άμυνα. Να σημειωθεί ότι αποβλήθηκε από το 10΄λεπτό ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων για τεχνικό λάθος.
Λεωνίδας- Έσπερος 16-24
Πολιτεία- Πανιώνιος 25-34
Ηλυσιακός- ΓΣ Χανίων (αναβολή)
Βαθμολογί

αα/α Σωματείο                         Βαθ.              Αγ.

Βαθμολογία

α/α Σωματείο                                    Βαθ.          Αγ.
8 ΑΕΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ                               -2           9

*** Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΑΡΓΟΥΣ και ο ΑΕΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ αποχώρησαν από το πρωτάθλημα.
3ος Όμιλος
"Καλπάζει" ο Κένταυρος Αγριάς που δείχνει ασταμάτητος
Συνεχίζει την προέλασή της η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κένταυρου Αγριάς, η οποία το απόγευμα του Σαββάτου πέτυχε την 7η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, κερδίζοντας στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου την ομάδα της Φθίας Λαμίας με 47 – 15 (23 – 9 ημίχρονο). Ήδη η ομάδα της Αγριάς βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου, ενώ πρέπει να αναφέρουμε πως ο Κένταυρος διαθέτει αυτή την στιγμή την καλύτερη επίθεση...
...(281 τέρματα, 40 τέρματα ανά παιχνίδι) και την καλύτερη άμυνα (97 τέρματα, 14 τέρματα ανά παιχνίδι) και από τις 38 ομάδες που συμμετέχουν στους έξι ομίλους του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Χάντμπολ.
Όσον αφορά το παιχνίδι ήταν ακόμα ένα «σκορ και θέαμα» για την ομάδα της Αγριάς, αλλά και για του φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού, το απόγευμα του Σαββάτου. Αξίζει να αναφέρουμε πως από παιχνίδι σε παιχνίδι, ανεξαρτήτως αντιπάλου, η ομάδα του Κενταύρου δείχνει πιο ώριμη και πιο έτοιμη για την επίτευξη του στόχου της που είναι η άνοδος στην Α2 εθνική κατηγορία. Χθες μάλιστα η εξέλιξη του παιχνιδιού έδωσε το δικαίωμα στον Γιάννη Τσιάπα να δοκιμάσει διάφορα «στυλ» παιχνιδιού τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα, με τους 14 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Λαμιώτης τεχνικός να αποδίδουν πάρα πολύ καλά.
Όσον αφορά την ομάδα της Λαμίας, η οποία είναι η πιο νεανική ομάδα του ομίλου (αποτελείται από παίδες και έφηβους παίκτες), μπορεί το σκορ να είναι συντριπτικό κατά της, έδειξε όμως στοιχεία καλογυμνασμένης ομάδας με ποιοτικά χαρακτηριστικά, που το μέλλον της ανήκει.
Ο Κένταυρος Αγριάς αγωνίσθηκε με τους: Κατσαρό Ηλία, Μπουργάνη Κώστα (τερματοφύλακες), Λοΐζου Γιώργο (6), Καρανάσιο Κώστα (2), Λαγδό Χρήστο, Κουρίδη Τάσο (2), Ασαρίδη Παναγιώτη (5), Βαλκαμελή Γιώργο (2), Σκετόπουλο Νίκο (5), Αστέρη Θέμη (10), Αδάμ Δημήτρη (6), Ανδρέου Ορφέα (4), Μιμίκο Κώστα (1), Κρατήρα Διονύση (4).
Τα δεκάλεπτα: 8 – 3, 17 – 5, 23 – 9, 30 – 11, 38 – 14, 47 – 15.
Διαιτητές του αγώνα οι κ.κ. Γούσιας, Πασχαλίδης.
Ήττα του Εύρυτου από τον Ιωνικό Λαμίας
Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χαντμπολ της Β' Εθνικής Αντρών στον 3ο Ομιλο,ο Εύρυτος Βόλου γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Ιωνικό Λαμίας με σκορ 20-21 (ημίχρονο 13-11). Η ομάδα του Λεωνίδα Ζαφείρη, απέδωσε καλό χάντμπολ κατά διαστήματα, αλλά στο τέλος έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και το παιχνίδι μ' ένα γκολ διαφορά. Ο Εύρυτος......ξεκίνησε δυνατά με καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς, ελέγχοντας το σκόρ σ' όλο το α' ημίχρονο, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά υπέρ του. Στο β' μέρος παρ'όλο που είχε το προβάδισμα του σκορ μέχρι το 47ο λεπτό δεν κατάφερε να το κρατήσει με αποτέλεσμα την εντός έδρας ήττα. Βέβαια σημαντικό ρόλο στην αλλαγή της ψυχολογίας της ομάδας, ήταν οι δύο σοβαροί τραυματισμοί του Σταυρόπουλου και του Σακελλαρίου στα μισά του 2ου ημιχρόνου. Πολύ καλή εμφάνιση από τους νεαρούς τερματοφύλακες Κοζανίτη Θάνο και Κούπα Δημήτρη. Πρώτος σκόρερ για δεύτερη φορά φέτος ο Μαλανδρίνος Γαρύφαλλος με 8 γκόλ.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα 6-5, 12-8, 13-11, 16-16, 19-19, 20-21.
Ο Εύρυτος Βόλου αγωνίστηκε με τους:(Ζαφείρης Λέων.-Παπαδόπουλος Θεοδ.) Κοζανίτης Θαν.,Κούπας Δημ.,Μανταλιάς Μιχ.(τερματοφύλακες) Δάμου Ηλ.(2),Μαλανδρίνος Γαρ.(8),Πουλιός Γιωρ.,Καρακώστας Γιαν.,Σακελλαρίου Βασ.,Πιππής Γιάν.,Ευθυμίου Ιάσ.(4),Σταυρόπουλος Αντ.(3),Κεφαλάς Θαν.(2),Ντούλης Χρ.
Διαιτητές Γούσιας Νίκος (Καρδίτσα) και Πασχαλίδης Ευδόκιμος (Βόλος) αρκετά καλοί.
Επόμενος αγώνας για τον Εύρυτο την επόμενη Κυριακή στη Λαμία με τον Εσπερο.
Εύρυτος Βόλου- Ιωνικός Λαμίας 20-21
Αγριά Βόλου- Φθία Λαμίας 47-15
Αναγέννηση Λειβαδιάς- Έσπερος Λαμίας 11-25

Βαθμολογία
α/α Σωματείο                                            Βαθ.          Αγ.

4ος Όμιλος
Την ήττα με 33-28 (ημχ. 14-12) γνώρισε στο ντέρμπι κορυφής στον 4ο όμιλο της Β΄ Εθνικής ανδρών η Αναγέννηση Άρτας από τον Παναιτωλικό και έπεσε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Η αρτινή ομάδα ήταν πολύ κακή στην άμυνα και δίκαια έχασε από τον Παναιτωλικό, παρότι πάλεψε για να γυρίσει τον αγώνα. Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι η φιλοξενία που είχε ήταν άψογη και ο αγώνας πραγματοποιήθηκε σε ένα γεμάτο γήπεδο με κόσμια ατμόσφαιρα, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι η διοίκηση και οι παίκτες του Παναιτωλικού συμπαραστάθηκαν στην Αναγέννηση και στο νοσοκομείο, όπου μεταφέρθηκε ο τραυματίας Θωμάς Μήτσιος.
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 10-7, 14-12 (ημχ.), 20-17, 28-24, 33-28.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ράϊκος Σ., Μπαζούλας, Δήμου, Καλλιακμάνης, Ραμμόπουλος 8, Σωτηρόπουλος, Λιοκαύτος, Νταούρος 3, Γουργολίτσας, Γιαννιώτης 2, Λάγιος 2, Ράϊκος Κ. 8, Λαγός, Γεωργίου 10. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Κωνσταντίνου 2, Κολιούλης 3, Λάκκας 1, Φλούδας, Γιαμούρης, Διάρας 7, Κωσταδήμας 6, Γρούμπας 5, Λάϊος, Θάνος 1, Θεοχάρης 1, Μήτσιος, Μακρής 2.

5ος όμιλος
Στην πόλη των Σερρών η ομάδα της Βέροιας είχε εύκολο απόγευμα με την τοπική ομάδα του Πανσερραϊκού για την 6η αγωνιστή του 5ου ομίλου της Β Εθνικής Ανδρών. Οι παίχτες της Βέροιας δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να ονειρεύεται θετικό αποτέλεσμα και αυτό φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να κλείνει υπέρ της Βεροιώτικης ομάδας με 11-19. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα είχαν ήδη πάρει το δρόμο τους και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σφύριγμα της λήξης παρά τις φιλόδοξες προσπάθειες του Πανσερραϊκού να μειώσει τη διαφορά των 9-10 τερμάτων. Το τελικό σκόρ θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο αν η ομάδα της Βέροιας δεν ήταν χαλαρή στη τελική προσπάθεια και το σκορ να διαμορφώνεται στο 21-36 με τον κόσμο να χειροκροτεί και τις δύο ομάδες. Κατά τη διάρκεια του αγώνα χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίχτες και των δύο ομάδων.
Ο αγώνας διεξήχθη μέσα σε αθλητικά πλαίσια και η ομάδα της Καλλιθέας – ΓΕΒ 2011 ευχαριστεί τους ανθρώπους του Πανσερραϊκού για την ζεστή τους φιλοξενία.
Α.Ε.Καλλιθέα Βέροιας (Φύκατας Ι.): Τριγώνης Γρ., Καλφόπουλος Χρ., Ουσουατζόγλου Γ.1, Τζιώτας Χ.6, Γιούπης Γ.2, Πρωτογέρης Α.8, Πιτούλιας Δ.4, Τσίκινας Γ., Κουτσαλιάρης Α., Χριστοφορίδης Σ.3,, ΜελιόπουλοςΑ., Μάρτος Δ., Καρανίκας Σ.7, Γιακουμόπουλος Ν.5
Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός (Αγγελίδης Στ.): Τσίγκας Α., Μόσχογλου Δ.2, Πουρνατζόγλου Ν.5, Πολίτης Σ., Μεταξάς Α., Πιστόλας Ε.2, Φουντουκίδης Α.5, Καζακίδης Α.3, Στόγιος Γ., Λογοθετίδης Μ., Παπαδόπουλος Β.4, Αγγελίδης Ν., Στεργίδης Ε.
Διαιτητές: Στυλιανίδου Σ.-Ηλιάδης Σ.
Το μέλλον τους ανήκει...
Παρά την ήττα, θετικά μηνύματα με την απόδοση τους άφησαν οι νεαροί χειροσφαιριστές του Α.Ο. Προσοτσάνης, που πάλεψαν απέναντι σε έναν κατά πολύ πιο έμπειρο αντίπαλο τον Α.Σ. Αλέξανδρο Αξιούπολης. Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Προσοτσάνης «Γεώργιος Μακρής», απόλαυσαν έναν όμορφο αγώνα με συναρπαστικές στιγμές και στο τέλος χειροκρότησαν νικητές και ηττημένους.
Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες και συμβάδιζαν στα τέρματα, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν μια διαφορά που στο 17΄ λεπτό ήταν 7-12, με ένα σερί όμως των νεαρών παικτών του Α.Ο. Προσοτσάνης τα τέρματα στο 23΄ λεπτό διαμορφώθηκαν στο 13-12,. Μέχρι το 27΄ λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες, όμως ήρθε ένα ξέσπασμα από την πλευρά της Αξιούπολης και το ημίχρονο έκλεισε 15-19.
Στην επανάληψη η εμπειρία υπερίσχυσε του ενθουσιασμού και ο Αλέξανδρος Αξιούπολης κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά, καθώς από την πλευρά του ΑΟΠ χάθηκαν μερικά εύκολα σουτ. Με το σφύριγμα της γραμματείς για το τέλος του αγώνα διαμορφώθηκε και η μεγαλύτερη διαφορά, των ένδεκα τερμάτων, με τελικό αποτέλεσμα 32-43.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους νεαρούς χειροσφαιριστές του Αθλητικού Ομίλου Προσοτσάνης (παίδες στην πλειοψηφία τους), που αγώνα με αγώνα γίνονται περισσότερο ανταγωνιστικοί απέναντι σε αθλητές με μεγαλύτερη εμπειρία από αυτούς. Αν συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο θα καταφέρουν πολλά περισσότερα στο μέλλον.
Α.Ο. Προσοτσάνης (Δρανόβαλης Π): Παπάζογλου Ελ., Βουρτσάκης Θ., Δρανόβαλης Αι. 3, Κινατζίδης Χ. 2, Παράσχου Αν. 8, Χατζής Ι.5, Τσεπενέκης Π. 3, Κοτζαπαναγιώτης Δ. 1, Ζιώγας Δ. 4, Σαββίδης Χ. , Καλαϊτσίδης Η.2, Κιουρκτσής Αθ. , Γελκοβάνης Αθ.1, Φωτακίδης Ι. 3.
Α.Σ. Αλέξανδρος Αξιούπολης: Shkalla M. 2, Hajdinolit D. 2, Κουζέλης Δ. 3, Αριστείδου Θ., Πασατάς Ν. 2, Παλαιστής Γ. 5, Μάρτσης Α., Καλαϊτζής Γ.10, Παναγιωτίδης Ευ. 13, Παπαρήγας Ρ. 2, Παπαρήγας Αν.4.
Διαιτητές: Στυλιανίδου-Ηλιάδης.
Πανσερραϊκός- Καλλιθέα 21-36
ΑΟ Προσοτσάνης- Αλέξανδρος Αξιούπολης 32-43

Βαθμολογία σε 6 αγώνες 1 Α.Ε ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 11 2 Α.Σ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠ. 9 3 ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΔΡΑΜ. 4 4 ΜΑΚΕΔΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 4 5 Μ.Γ.Σ. ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ 1 6 ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ -2 Οι Πρωτοπόροι αποχώρησαν από το πρωτάθλημα
6ος όμιλος
Στις νίκες επέστρεψαν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, που επικράτησαν άνετα με 31-18 της ουραγού Νέας Ελβετίας στη Μίκρα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην κρίσιμη αναμέτρηση της Κυριακής (10/2, 16:00) με την Ασπίδα Ξάνθης στην Αλεξανδρούπολη. Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Αθλητικός Όμιλος Δήμου Θερμαϊκού κέρδισε με το επιβλητικό 29-16 τον Απόλλωνα Σταυρούπολης. Ρεπό είχε η Ασπίδα Ξάνθης.
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία έχουν ως εξής: Νέα Ελβετία-Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 18-31 ΑΟ Δήμου Θερμαϊκού-Απόλλων Σταυρούπολης 29-16 Ρεπό: Ασπίδα Ξάνθης Βαθμολογία 1.Α.Ο. Δήμου Θερμαϊκού 6 (4 αγ.) 2.ΑΠΣ Ασπίδα Ξάνθης 6 (3 αγ.) 3.Α.Σ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης 5 (5 αγ.) 4.Απόλλων Σταυρούπολης 5 (5 αγ.) 5.ΠΑΣ Νέα Ελβετία 0 (5 αγ.)