Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2012

Το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χάντμπολ στον πρώτο τους τελικό θα διεκδικήσουν οι Σέρβοι αύριο (18:00) κόντρα στους Δανούς στην Μπεογκράνσκα Αρίνα. Οι «πλάβι» μετά από μία εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν μπροστά σε 20.000 θεατές την Κροατία με 26-22. Ιλιτς με 8/12 και Βούγιν με 6/10 ήταν πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ για μια ακόμα φορά ο τερματοφύλακας Ντάρκο Στάνιτς ήταν εξαιρετικός με 40% ποσοστό αποκρούσεων. Οι Κροάτες που είχαν πρώτο σκόρερ τον Κόπλιαρ (7/11) έλεγχαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν 13-14, αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου ένα ξέσπασμα των Σέρβων με αρχικό σερί 3-0 και επιμέρους σκορ 8-3 τους έφεραν την πρωτοπορία με 21-17 στο 45’΄και έκτοτε δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα στο σκορ.
Οι Δανοί από την άλλη πλευρά έκαναν την μεγάλη ανατροπή, αφού μπήκαν στην δεύτερη φάση με 0 βαθμούς και με τέσσερις σερί νίκες κατόρθωσαν να φτάσουν στον μεγάλο τελικό. Μάλιστα αυτός θα είναι ο δεύτερος Ευρωπαϊκός τελικός της ιστορίας τους, έχοντας μέχρι στιγμής το απόλυτο, αφού στον προηγούμενο που έγινε στην Νορβηγία το 2008 σκαρφάλωσαν στο πρώτο βάθρο νικώντας την Κροατία. Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 25-24 της Ισπανίας που υπέστη την πρώτη της ήττα στο πιο κρίσιμο σημείο του τουρνουά. Η ομάδα του Ούλρικ Βίλμπεκ διατηρούσε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς εκτός από το ξεκίνημα (3-7) που ανήκε στους «Φούριας Ρόχας». Οι Δανοί προηγήθηκαν 13-10 στο 32’ με 5-0 σερί και από κει και πέρα αύξησαν την διαφορά στα 5 γκολ (17-12) στο 38’. Οι Ισπανοί έκαναν την αντεπίθεση τους ισοφαρίζοντας 19-19, κάτι που έκαναν και στα τελευταία λεπτά όταν στο 58’ με σερί 3-0 έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (23-23). Το «αστέρι» της Δανίας όμως Μίκελ Χάνσεν με δύο κρίσιμα γκολ, το τελευταίο 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Αξίζει να σημειωθεί πως ο «κορδελάλιας» σε όλο το ματς είχε κακή παρουσία με μόλις 2/10 γκολ, αλλά στο τέλος ήταν καθοριστικός.
Στον μικρό τελικό (15:30) η Κροατία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.
ΣΤΟ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Η ΠΓΔΜ
Την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου θα έχει η ΠΓΔΜ. Οι Σκοπιανοί που ήταν η έκπληξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο τουρνουά νικώντας 28-27 την Σλοβενία στον αγώνα κατάταξης και κατέλαβε την 5η θέση. Η ομάδα του Ζβόνκο Σουντόβσκι είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη 13-8 (25’) και 17-12 (32’). Οι Σλοβένοι ωστόσο –που και αυτοί πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις στην διοργάνωση- έκαναν την αντεπίθεση τους και με επιμέρους σκορ 8-1, πέρασαν μπροστά 18-20 στο 43’. Το παιχνίδι για τα επόμενα λεπτά πήγαινε γκολ- γκολ μέχρι να πάρει το «όπλο» του ο Κίριλ Λαζάροφ που με τρία κρίσιμα γκολ βοήθησε τους Σκοπιανούς να κάνουν ένα σερί 4-0 και να προηγηθούν 25-22 στο 49’ και 26-23 στο 50’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΠΓΔΜ κράτησε το προβάδισμα και «καθάρισε» το ματς με τέρμα του Μιρκουλόφσκι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.
Αυτή είναι αναμφισβήτητα η μεγαλύτερη στιγμή στο χάντμπολ της ΠΓΔΜ σε Εθνικό Επίπεδο, αφού οι αμέσως καλύτερες θέσεις ήταν οι δύο έβδομες που πήρε η Εθνική Γυναικών στο Παγκόσμιο του 1997 και στο Ευρωπαϊκό του 2008.
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΣΚΟΡΕΡ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ Ο ΚΙΡΙΛ ΛΑΖΑΡΟΦ
Ιστορία στο Ευρωπαϊκό χάντμπολ έγραψε ο Κίριλ Λαζάροφ. Ο Σκοπιανός σούπερ σταρ με τα 8 γκολ που σημείωσε κόντρα στην Σλοβενία έφτασε τα 61 και πλέον μπορεί να πανηγυρίζει και δύο λόγους: α) Για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ αυτού του Ευρωπαϊκού, αφού ο Σλοβένος Γκάγιτς που δεν θα αγωνιστεί σε άλλο ματς έχει 48 και οι Χάνσεν (Δανία), Τσούπιτς (Κροατία) που έχουν ένα ακόμα αγώνα έχουν σκοράρει 36 και 35 φορές αντίστοιχα και β) για το γεγονός πως πλέον είναι ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, αφού ξεπέρασε και τον Ισλανδό Όλαφουρ Στέφανσον που στο τουρνουά του 2002 είχε σημειώσει 58 τέρματα.
Ο 31χρονος δεξιός ίντερ της Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχε τα 61 τέρματα σε 7 παιχνίδια (μ.ο. 8,7 ανά ματς) και έχοντας μάλιστα ποσοστό ευστοχίας 54%!
Ο αρχηγός της ΠΓΔΜ έτσι μπήκε στο πάνθεον του αθλήματος, αφού είχε καταφέρει αντίστοιχο επίτευγμα και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2009, όταν πέτυχε 92 γκολ σε 9 ματς, τα οποία είναι τα περισσότερα που έχουν επιτευχθεί ποτέ από έναν αθλητή.
Μάλιστα λίγους μήνες αργότερα βραβεύτηκε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας της ΠΓΔΜ Μπράνκο Τσβενκόφσκι με το μετάλλιο προσφοράς στην χώρα!