Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2012

ΑΕΚ σαν… πρωταθλήτρια!

Τι κι αν το παιχνίδι με τον Δούκα ήταν για το Κύπελλο!
Η ΑΕΚ χρειάστηκε την ψυχή της πρωταθλήτριας για να το κερδίσει!
Η ομάδα χάντμπολ της «Ένωσης» τα βρήκε σκούρα από τους γηπεδούχους (βρέθηκε μάλιστα και να χάνει στο ημίχρονο) ωστόσο επικράτησε τελικά 28-24στο κλειστό «Δαΐς» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού.
Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο της «Ένωσης» (στο πρώτο προηγήθηκε με 6-5) την έφερε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 15-13, αν και είχε βρεθεί πίσω με 15-11. Κάπου εκεί, όμως, πήρε μπροστά ο Χριστόφορος Μπακαούκας και με την πολύτιμη συνδρομή του Μαξίμοβιτς έδωσε προβάδισμα στο 48’ στην ΑΕΚ (23-22). Ένα προβάδισμα που δεν έχασε ποτέ ξανά…
Διότι παρά την επιμονή του Δούκα που του επέτρεψε να μειώσει στο γκολ δυο λεπτά πριν τη λήξη (25-24), ένα πέναλτι του Βακάλη και δυο ακόμα τέρματα του αρχηγού της, έδωσαν στην «Ένωση» νίκη (28-24) και πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί, έχει να αντιμετωπίσει ακόμα έναν δύσκολο αντίπαλο, τον Διομήδη Άργους, ο οποίος φέτος τα πάει πραγματικά εξαιρετικά στο ελληνικό πρωτάθλημα.