Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2012

ΑΜΥΝΤΑΣ & ΦΙΛΩΤΑΣ ΣΤΗΝ 1η ΘΕΣΗ

Πηγή: e-handball.gr

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΑΙΟΥ 34-10 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Kαταιγιστική η γυναικεία ομάδα του Αμύντα, συνέτριψε την Ακαδημία Φλώρινας με 34-10 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β Εθνικής, καταγράφοντας τη 2η σερι της νίκη στο γήπεδο της.

Η γηπεδούχος ομάδα κυριάρχησε πλήρως στο αγωνιστικό χώρο, με τρείς παίκτριες να τελειώνουν τον αγώνα με 9 τέρματα στο ενεργητικό τους (Μπάντη,Τ. Σκόδρα, Τζ. Σκόδρα,) μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στο συγκρότημα του Τέλη Καζατζίδη, που είδε την Παπαδοπούλου Μ. να πετυχαίνει τα 6 από τα 10γκολ της ομάδας του.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτριες του Αμύντα πίεσαν αρκετά ψηλά τις φιλοξενούμενες με αποτέλεσμα να κερδίσουν αρκετές φορές την κατοχή της μπάλας και με πρωτεύοντες ή δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς οικοδόμησαν από το ημίχρονο διαφορά που τους διασφάλιζε τη νίκη (13-4).

Με την επανέναρξη του Β ημιχρόνου οι παίκτριες των Κωστόπουλου-Παπαχρήστου, έχοντας το +9 και με την ψυχολογία με το μέρος τους, προσέφεραν πλούσιες φάσεις και θέαμα, εκτοξεύοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της +24 (34-10).

Η Τάνια Σκόδρα μια εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης δήλωσε: Σήμερα αποδείξαμε ότι διαθέτουμε αρκετά καλά στοιχεία ως ομάδα, τα οποία δεν μπορέσαμε να αναδείξουμε στην πρεμιέρα.
Μπορεί η δυναμικότητα της Ακαδημίας να είναι χαμηλή, όμως εμας μας ωφέλησε στο να βρούμε τον ρυθμό και την συνοχή που θα πρέπει να έχουμε καθ όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 4-1, 9-3, 13-4 (ημίχρονο), 21-6, 27-9, 34-10

Διαιτητές: Κοτζαφίλιου Α.-Κοτζαφίλιου Κ.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Β. Κωστόπουλος-Α.Παπαχρήστου): Γιαπουτζή (τφ), Μπάντη 9, Γεωργιάδου 4, Παπαβασιλείου, Ρακοπούλου, Εστέ, Σκόδρα Τζ 9, Μπόντε, Σκόδρα Τ., Δημητριάδου, Τσένκο 3, Γαλμπάδη.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Τ. Καζατζίδης): Κωνσταντινίδου, Σελεμίδου 2, Παπαδοπούλου Χ. 2, Παπαδοπούλου Μ. 6, Κεβρεκίδου, Καζατζίδου, Καγίδου, Νικολάου, Χατζηευφραμίδου, Αταμπέκοβα.

Δίλεπτες: 4 – 6, Πέναλτι: 1/1 – 2/2

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 22-13 ΑΙΑΝΤΑΣ ΟΖΑΝΗΣ

Άνετη νίκη σημείωσε η ομάδα του Φιλώτα ΜΠΣ, στον αγώνα που διεξήχθη στο ΔΑΚ Αμυνταίου για την 2η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ενάντια στον ΠΑΣ Αίαντα Κοζάνης, με σκορ 22-13.

Το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό και για τις 2 ομάδες, ιδιαίτερα όμως (και αναίτια) για την ομάδα μας που έκανε πολλά λάθη κι ενώ έβγαζε γρήγορες φάσεις δεν τις μετουσίωνε σε γκολ.

Τα δεκάλεπτα ήταν 3-4, 6-6, 9-6 ημίχρονο, 12-9, 17-12, 22-13 τελικό.

Καλύτερες παίκτριες του αγώνα από τον Φιλώτα, ήταν οι Σουμτάκη (2/2 πέναλτυ) και Φυλάκη (6 γκολ) ενώ από τον Αίαντα ήταν η Ιακωβίδου (6 γκολ) και Τσαμπούρη (3/6 πέναλτυ).

Συνθέσεις των ομάδων:
Φιλώτας: (Λιότσκα Θεανώ) Τσουτσουλάκη Τάνια 3, Γκάτσιου Άννα 2, Κλάζογλου Ειρήνη 2, Ταπακαράκη Δέσποινα, Πιχτράκη Γεωργία 2, Σουμτάκη Ιωάννα, Φυλάκη Φιλιππία 6, Κούπα Ιωάννα 1, Παραστατιδου Σουμέλα, Στρατάκη Ειρήνη 3, Τολούδη Ελευθερία 3, Βογιατζή Μαρία, Κέρλοβα Άννα.

Αίαντας: (Μιχαηλίδης Σ.) Παπαδοπούλου Φωτεινή, Τσαμπούρη Μαρίνα, Μανακίτσα Νικολέτα 3, Κουτσουγιώτα Χριστίνα 1, Γκουντίου Ελένη 3, Γρίβα Χριστίνα-θεοδώρα, Ιακωβίδου Ηλιάνα 6, Πέτση Κυριακή, Πλιάκα Ευαγγελία, Τσιάμη Δέσποινα, Τσιάμη Δήμητρα, , Σαββούδη Δέσποινα.

Οι διαιτητές του αγώνα Γκούντας Κων/νος και Πήτας Δημήτρης, από την Κοζάνη, σφύριζαν πάρα πολύ συχνά και δεν τιμωρούσαν το παθητικό παίξιμο, καταστρέφοντας έτσι το ρυθμό του αγώνα και εκνευρίζοντας την κερκίδα και ως εκ τούτων κρίνονται μέτριοι.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στην ομάδα της Κοζάνης για την νεανική και υποσχόμενη ομάδα που παρέταξε.

Α.Ο.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 27-15 ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Γυναικών πήρε ο ΑΟ Ιωαννίνων. Η ομάδα του Αποστόλη Τικμανίδη μετά το πρώτο 20λεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκόρ με τις Τσάγκα (9γκ) και Κυριαζή (6γκ) να επωμίζονται κυρίως το επιθετικό βάρος της ομάδος.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και ο σύλλογος της Ηπείρου έφτασε άνετα στο τελικό 27-15.

Η πρώτη σκόρερ των γηπεδούχων Βασιλική Τσάγκα δήλωσε: Είχαμε καλά διαστήματα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, παίζοντας ουσιαστικά χωρίς περιττές ενέργειες, μετα το 20λεπτό αποκτήσαμε μια διαφορά ασφαλείας η οποία μας επέτρεψε να κάνουμε κάποιες δοκιμές όσο αναφορά το κομμάτι της τακτικής. Ακολουθεί η αναμέτρηση με έτερη ομαδα της Φλώρινας στην Ακριτική πόλη όπου θα επιδιώξουμε τη 2η σερι νίκη νίκη.
Δεκάλεπτα: 4-5, 11-8, 17-9, 20-9, 22-12, 27-15.

ΑΟΙ: Βλαχοπούλου, Μαγιοπούλου 5, Τζίμα, Τσάγκα 9, Εφαπλωματά, Ζαμπαλά 2, Κάππη, Κυριαζή 6, Ποτσίκα, Μπλίζου 3, Καρέλα 2, Λέκκα.