Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

Είπε «αντίο» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα η Εθνική

Η Εθνική ανδρών ηττήθηκε ξανά από τη Βοσνία, αυτή τη φορά με 23-22 στη Θεσσαλονίκη και αποκλείστηκε από τα μπαράζ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.
Ιδιαίτερα ρεαλιστικό έμοιαζε το σενάριο πρόκρισης της Εθνικής στα μπαράζ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2013, μετά την πρόσφατη ήττα της στη Βοσνία με 31-29.
Όσο κοντά έμοιαζε όμως η νίκη με τρία γκολ διαφορά στο κλειστό της Μίκρας, τόσο μακρινή αποδείχθηκε στην πραγματικότητα, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει νέα ήττα με 23-22 και να αποκλείεται από τη συνέχεια. Η Εθνική είχε μείνει πίσω με 23-20 στα τελευταία λεπτά και απλώς κατάφερε να μειώσει στο τέρμα με γκολ από τους Μεγαλοοικονόμου και Μαστορογιάννη.
Η ελληνική ομάδα είχε πολύ άγχος και ήταν άτυχη αφού ο βασικός τερματοφύλακας της Κώστας Τσιλιμπάρης -κορυφαίος του αγώνα στο Γκόραζντε- έπαιξε ελάχιστα, λόγω αμυγδαλίτιδας, ενώ στην διάρκεια του β’ ημιχρόνου ο καλύτερος επιθετικός της Αλέξης Αλβανός υπέστη τράβηγμα και δεν ξαναέπαιξε. Αντίθετα ο τερματοφύλακας των Βόσνιων Ενιντ Ταχίροβιτς είχε 19 επεμβάσεις -δηλαδή 50% αποτελεσματικότητα- και έμοιαζε αδιαπέραστος.
Τα δεκάλεπτα: 2-3, 5-7, 8-8 (ημχ.), 12-14, 15-20, 22-23
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Δημάκης, Μεγαλοοικονόμου 2, Τζιμούρτος 2, Μαστορογιάννης 2, Ριγανάς 1, Ζαραβίνας 1, Μπαλωμένος 3, Κουλούρης, Τσάτσος 1, Ευαγγελίδης 1, Γεωργιάδης, Χαλκίδης, Αλβανός 6, Παπαδόπουλος 3, Μάλλιος.
ΒΟΣΝΙΑ (Ντράγκαν Μάρκοβιτς): Γκράχοβατς, Βράζαλιτς 2, Ντόμπορατς, Βέλιτς, Χάρμαντιτς, Πάνιτς 2, Κούκρικα, Στογιάνοβιτς 3, Τορομάνοβιτς 5, Τσέλιτσα 1, Κάρατσιτς 7, Πέρτσε 1, Βράνιες 2, Μαλίνοβιτς, Μίκιτς, Ταχίροβιτς
Πέναλτι:2/4-1/2, Δίλεπτα:3-8