Σάββατο 19 Μαΐου 2012

ΜΑΣ… ΠΑΝΕ ΟΙ ΕΛΒΕΤΟΙ

Καμία φορά η προϊστορία παίζει και αυτή τον ρόλο της στα μεγάλα «ραντεβού». Δεν είναι ψέμα λοιπόν πως διαχρονικά σε επίπεδο ανδρών οι «μονομαχίες» με τις Ελβετικές ομάδες φέρνουν στην Ελλάδα χαμόγελα. Συγκεκριμένα η Ελβετία είναι μία από τις λίγες χώρες σε ευρωπαϊκό στερέωμα κόντρα στην οποία έχουμε πολύ καλή παράδοση, αν και ιστορικά βρίσκεται πολλά χρόνια μπροστά μας. Συγκεκριμένα ξεκίνησαν να παίζουν χάντμπολ από το 1923, ενώ το πρωτάθλημα τους έκανε πρεμιέρα το 1950, ενώ στην χώρα μας ως γνωστών παίζεται μόλις 35 χρόνια, δηλαδή από το 1977!
Παρόλα αυτά σε 18 αγώνες η Ελλάδα μετράει 9 νίκες, έχει 7 ήττες, δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα, ενώ προηγείται 5-3 όσον αφορά τις προκρίσεις! Αν μάλιστα υπολογίσουμε τα παιχνίδια από το 2000 και μετά όταν δηλαδή η Ελλάδα ανέβασε το επίπεδο της στο άθλημα, τότε οι προκρίσεις είναι 4-1 και οι νίκες 8-5 υπέρ μας!
Πιο συγκεκριμένα:
Ο Φίλιππος Βέροιας συνάντησε για πρώτη φορά ελβετική ομάδα (Σεν Ότμαρ) την περίοδο 1987-1988 και ηττήθηκε 22-18 και 23-22 στη Βέροια, όμως στο δεύτερο «ραντεβού» του με τους Ελβετούς τα κατάφερα καλύτερα, αφού προκρίθηκε απέναντι στην Σούρ με νίκη 29-22 και ήττα 36-30 στον δρόμο προς τον τελικό το 2003.
Την περίοδο 1996-1997 ο Δούκας αντιμετώπισε για τους «16» του City Cup την Σεν Ότμαρ και είχε μία νίκη (25-21) και μία ήττα (24-19).
Ο Πανελλήνιος απέκλεισε την περίοδο 2000-2001 στο Κύπελλο της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας την Σαφχάουζεν με νίκη 27-22 και ήττα 27-24.
Το Κιλκίς την περίοδο 2007-2008 έδωσε και τα δύο ματς στην έδρα του κόντρα στην πανίσχυρη Βίντετουρ γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες με 25-23 και 30-22 για τους -16- του Τσάλεντζ Καπ.
Φέτος ο Διομήδης απέκλεισε την Κριένς με 28-28 στην Ελβετία και 25-21 στο Λουτράκι για να προκριθεί στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.
Σε Εθνικό επίπεδο η Ελλάδα έχει το απόλυτο με 4 νίκες και 1 ισοπαλία σε 5 ματς. Πρώτα απ' όλα η πρόκριση της Εθνικής Ανδρών επί της Ελβετίας στα πλέι- οφ με δύο νίκες (25-23 και 28-27) που την οδήγησαν στο Παγκόσμιο του 2005. Την ίδια χρονιά στο ντεμπούτο του Κροάτη Ομοσπονδιακού Γκόραν Πέρκοβατς, που τώρα είναι στην Εθνική Ελβετίας, η Εθνική μας αντιμετώπισε τους Ελβετούς στον Βύρωνα σε δύο φιλικά ματς με απολογισμό μία νίκη (33-26) και μία ισοπαλία (28-28).
Η Εθνική Νέων είχε προκριθεί στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 1996 με νίκη 26-25 επί της Ελβετίας, ενώ και η Εθνική Εφήβων έχει μία νίκη απέναντι τους με 32-29 το 2003 στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού.