Δευτέρα 28 Μαΐου 2012

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ!

Η μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού χάντμπολ γράφτηκε σήμερα στο Τουν. Στους πρόποδες τις Ελβετικές Άλπεις ο Διομήδης Άργους στέφθηκε Κυπελλούχος Ευρώπης, γνωρίζοντας την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας του από την Βάκερ Τουν με 22-20. Η ελληνική ομάδα χάρισε το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην 35χρονη ιστορία του αθλήματος στη χώρα μας. Οι «Λύκοι» που είχαν νικήσει στον 1ο τελικό του Τσάλεντζ Καπ στο Λουτράκι με 26-23, έκαναν ένα φοβερό ματς στην άμυνα στο 2ο ματς και έλεγχαν τον ρυθμό από την αρχή, φτάνοντας στην μεγάλη αυτή επιτυχία μπροστά σε 2.500 φιλάθλους στο Σπορτχάλε Λάχεν.
Ο πρωταθλητής Ελλάδος είχε στο πλευρό του 60 ηρωικούς Έλληνες, μερικοί εκ των οποίων ταξίδευσαν από την Ελλάδα και άλλοι έφτασαν στο Τουν από όλα τα μέρη της Ελβετίας και κυρίως από την ελληνική κοινότητα της Βέρνης. Μεγάλο ματς από τον Χάρη Μάλλιο με 9 καθοριστικά τέρματα, εξαιρετικός ο Χριστόφορος Νούνγκοβιτς με 16 επεμβάσεις με πιο κρίσιμη στο τελευταίο σου του Βον Ντεσβάντεν στο 59:58, η οποία χάρισε και το Κύπελλο στην ελληνική ομάδα.
Στο αγωνιστικό μέρος ο Διομήδης Άργους ξεκίνησε ιδανικά, προηγούμενος 0-2 και 1-3. Οι Ελβετοί με τον έμπειρο Φράνιτς ισοφάρισαν και προηγήθηκαν 4-3 στο 10:28. Στα επόμενα λεπτά αλλεπάλληλα λάθη από τις δύο ομάδες κράτησαν το σκορ σε ισορροπία, αλλά ένα 3-0 της Βάκερ έφερε το σκορ στο 8-5 στο 21:53. Οι «Λύκοι» μείωσαν σε 8-7 με γκολ των Μάλλιου και Πριόβολου και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 10-9, χάρις σε όμορφο τέρμα του Μεγαλοοικονόμου στο 29:58.
Στις αρχές του δευτέρου ημίχρόνου ο Διομήδης έκανε ένα 4-0 σερί και από το 10-8, προηγήθηκε 10-12 στο 35:13, αλλά η απάντηση της Τουν ήταν άμεση, αφού με τρία γκολ του Λίντερ και ένα του Φράνιτς, πήραν ξανά προβάδισμα με 14-12 39'. Πολύ «σκληρός για να πεθάνει» ο πρωταθλητής Ελλάδας με περίσσιο πάθος γύρισε ξανά το ματς και προηγήθηκε 14-16 στο 46', ενώ ήδη ο Δημήτρη Δημητρούλια είχε αλλάξει την άμυνα από 5-1 σε 4-2, βάζοντας τον Σαμαρά πάνω στον επικίνδυνο Φράνιτς. Οι Ελβετοί με την βοήθεια κάποιων σφυριγμάτων και την πίεση της εξέδρας ισοφάρισαν 16-16 και πέρασαν μπροστά (17-16) στο 49:40. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλοι 18-18, αλλά οι διαιτητές με μία αυστηρή απόφαση απέβαλαν με απευθείας κόκκινη τον Μεγαλοοικονόμου και οι ισορροπίες άλλαξαν. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Διομήδη άντεξαν και με τα κρίσιμα γκολ του Τάσκοβιτς κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Στο τελευταία τρία λεπτά (20-20) έσπασαν καρδιές, αφού ήταν φανερό πως το σκορ του ματς ήταν μικρότερο από του 1ου, άρα ο Διομήδης είχε την δυνατότητα να χάσει μέχρι δύο γκολ διαφορά για να πάρει το τρόπαιο. Οι Ελβετοί έκαναν το 22-20, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Διομήδης είχε την επίθεση, ο Μαραγκός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση της Βάκερ, που είχε 40 δευτερόλεπτα στην διάθεση της. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ από την καλή άμυνα και στα 4 δευτερόλεπτα προλάβαιναν ένα σουτ, το οποίο έκανε από τα 9 μέτρα ο Βον Βον Ντεσβάντεν για να τον σταματήσει ο Νούνγκοβιτς.
ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 22-20
Τα δεκάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-9 (ημχ.), 14-13, 17-16, 22-20
ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ (Μάρτιν Ρούμπιν): Μέρτζ, Λίντερ 7, Ντάχλερ 3, Ισαίλοβιτς, Φράνιτς 7, Μπούρι, Κασπάρ 1, Φριέντλι, Βον Ντεσβάντεν 4, Χες, Βίνκλερ, Ράτχέμπ, Σιμάνσκι, Βέμπερ, Στούντερ, Γκέτσλμαν.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Πριόβολος 1, Μάλλιος 9, Νούνγκοβιτς, Μαραγκός 1, Σαμαράς 1, Σπέντζος, Ελευθερίου, Ουρόσεβιτς 1, Τάσκοβιτς 3.
Διαιτητές: Βολόντκοφ- Ζότιν (Ρωσία), Παρατηρητής: Γιόρσταντ (Νορβηγία), Κόκκινη: Μεγαλοοικονόμου 52:31, δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 3/3-1/1.