Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΧΑΝΘ

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Λουτράκι με την ΧΑΝΘ να κερδίζει στην παράταση 33-32 τον Ποσειδώνα και να παίρνει το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον έλεγχο του ματς με έναν εξαιρετικό Κοκτσίδη που σημείωσε 10 γκολ, αλλά και τους Λοίζο, Κεσίδη να έχουν πολύ καλή απόδοση. Μάλιστα προηγήθηκε 22-26 στο 57:30, δυόμιση λεπτά πριν το τέλος και όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε την νίκη. Ωστόσο ένα σερί 4-0 του Ποσειδώνα, που εκμεταλλεύτηκε τις δίλεπτες αποβολές της ΧΑΝΘ έφερε το ματς στα ίσια στο 59:23 με τέρμα του Βουγιάνοβιτς.
Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι πήραν την νίκη αν και βρέθηκαν πίσω με 30-29, αφού με επιμέρους σκορ 4-1 και με τέρμα του Λάππα ένα λεπτό πριν το τέλος έφτασαν στο 31-33 με τον Τούρκια να μειώνει στο τελικό σκορ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΧΑΝΘ 32-33
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 7-6, 10-11 (ημχ.), 13-16, 18-22, 26-26 (κ.α.), 28-28, 32-33
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 4, Βαμβακάς Χ. 3, Πέρρος 8, Μουτσάι, Δημητρόπουλος, Τούρκια 3, Μπάμπης, Μπάρμπας, Μπένα, Χατζηκωνσταντίνου Ν. 2, Βουγιάνοβιτς 9, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου Θ., Ρουμελιώτης 2.
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Λοίζος, Τσαβδάρης 3, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Π. 1, Κοκτσίδης 10, Λάππας 1, Κουρουμλίδης, Μπουκοβίνας, Αργυρίου 6, Σειρεκίδης 1, Κόντης 2, Βακάλης, Κεσίδης 7, Τάτσης 1, Ανανιάδης 1, Παπαδόπουλος Θ.
Παρατηρητής: Μπάβας, Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος, Δίλεπτα: 3-7 Πέναλτι: 3/3-0/0