Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Σούπερ Τσιλιμπάρης και νίκη του Ευρωπαϊκού στην ΣΠΕ Στροβόλου

ΣΠΕ Στροβόλου –Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου 18-25
Σε ... «one team show» εξελίχθηκε το ελ κλάσικο του χάντμπολ καθώς το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την έδρα της ΣΠΕ, παίρνοντας τη νίκη με το επιβλητικό 18-25. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τη διάθεση τους. Με απροσπέλαστη άμυνα που είχε ηγέτη τον ανίκητο ελλαδίτη Τσιλιμπάρη και με εκπληκτικές επιθετικές επιλογές το Ευρωπαϊκό κατάφερε με τον εξαιρετικό ρυθμό του να εγκλωβίσει τους γηπεδούχους και να κάνει «παιγνίδι». Στα πρώτα 15΄ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-6, ενώ στο ημίχρονο έφυγε για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 5-11! Το σκορ του
ημιχρόνου, μιλά από μόνο του αφού από τη μια καταδεικνύει την εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά του Ευρωπαϊκού και από την άλλη, την επιθετική αδυναμία της ΣΠΕ, αφού θα πρέπει να πάει κάποιος πάρα πολύ πίσω για να ανακαλύψει πότε ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα της Συνεργατικής πέτυχε μόλις 5 γκολ σε ένα ημίχρονο. Ενδεικτικό, επίσης, είναι και το γεγονός ότι σε διάστημα 30’ σκόραραν μόνο 2 παίκτες, 4 γκολ ο Παπακυπριανού και 1 ο Β. Δημοσθένους...
Αν κάποιοι περίμεναν αντίδραση από πλευράς ΣΠΕ στην επανάληψη, απλά διαψεύστηκαν. Γιατί το Ευρωπαϊκό συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο το εντυπωσιακό του τέμπο και, αφού η ΣΠΕ δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να βρει το ρυθμό της για να μπορέσει να μπει στο παιγνίδι, η ομάδα του Πανεπιστημίου δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και στα 9 γκολ (15’ 11-20, 25΄14-23). Αν η τελική διαφορά ψαλιδίστηκε στο +7, αυτό οφείλεται βασικά στο γεγονός ότι στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και αφού οι παίκτες των δύο ομάδων συνειδητοποίησαν πως το παιγνίδι είχε κριθεί, έπαιξαν ελεύθερα με ανοικτές άμυνες.
Η νίκη αυτή αφήνει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου μόνο και αήττητο στην κορυφή του πίνακα, ενώ από την άλλη θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε πόσο αυτή η ήττα θα επηρεάσει (θετικά ή αρνητικά) τη ΣΠΕ Στροβόλου αυτή την βδομάδα, όταν θα ταξιδέψει στο Ισραήλ για τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις.
Από πλευράς νικητών δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος παίκτη που να υστέρησε σε απόδοση. Ο τίτλος του κορυφαίου του αγώνα πάει χωρίς δεύτερη σκέψη στον τερματοφύλακα Τσιλιμπάρη, ενώ εύσημα θα πρέπει να δώσει κάποιος και στους Ιούλιο Αργυρού, Μάριο Ευσταθιάδη και Ιβάν Βούκα για την απόδοση τους. Αντίθετα, από πλευράς ΣΠΕ ο μόνος διασωθείς ήταν ο Γιώργος Παπακυπριανού που αποτέλεσε τη μοναδική αξιόπιστη λύση της ομάδας του. Πέτυχε 10 γκολ, που είναι περισσότερα από όσα πέτυχαν όλοι μαζί οι υπόλοιποι συμπαίκτες του. Με καλές στιγμές ο τερματοφύλακας Δημήτρης Ταρτίος, ενώ οι δύο ξένοι (Πέσιτς και ο τερματοφύλακας) ούτε που φάνηκαν στο παιγνίδι...
Τα τέρματα της ΣΠΕ πέτυχαν οι Κ. Κωνσταντίνου 2, Β. Δημοσθένους 1, Γ. Χριστοδούλου 3, Γ. Παπακυπριανού 10, Μ. Τσεριώτης 1 και Ν. Μιχαηλίδης 1, ενώ για το Ευρωπαϊκό σκόραραν οι Μ. Ευσταθιάδης 5, Β. Τσίβικος 2, Μ. Πελαγία 1, Γ. Νικηφόρου 3, Ι. Αργυρού 4, Βούκας 5, Δ. Νικηφόρου 2 και Κ. Αντωνιάδης 3.