Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2012

Ισόπαλο το ντέρμπι ΠΑΟΚ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ 29-29

Ισόπαλο ήρθε το μεγάλο ντέρμπι που πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Διομήδη Άργους με 29-29. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλα το παιχνίδι με τον Γουργούμη να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση. Στο 52' ο δικέφαλος είχε προβάδισμα 3 τερμάτων (27-24) όμως ο Διομήδης αντέδρασε και με ένα σερι 4-0 πήρε κεφάλι στο σκόρ στο 57' με τον Σαμαρά, ισοφάρισε ο Παλάσκας για τον ΠΑΟΚ (28-28), στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού από ένα γκολ για τις δυο ομάδες με τους Καραϊβάνοφ για το Άργος και Ιωαννίδη για τον ΠΑΟΚ.
Δηλώσεις:
Στέλιος Υετίων (προπονητής ΠΑΟΚ): «Εμείς ήμασταν αυτοί που δικαιούμασταν τους δύο βαθμούς της νίκης. Ελέγχαμε το ματς και ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Κάναμε και εμείς κάποια λάθη, αλλά κάποιοι δεν έκαναν καλά την δουλειά τους».
Δημήτρης Δημητρούλιας (προπονητής Διομήδη): «Δίκαιο αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ ήταν άξιος αντίπαλος. Εμείς υστερήσαμε πολύ στην άμυνα. Δεχθήκαμε πολλά γκολ στο πρώτο ημίχρονο (17). Παρόλα αυτά είναι ένας σημαντικός βαθμός σε μία δύσκολη έδρα και μας κρατάει σε τροχιά τίτλου».
Τα δεκάλεπτα: 5-4, 10-9, 17-17, 21-19, 26-24, 29-29
Πέναλτι: 3/3 - 3/6. Δίλεπτα: 6-3
Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας 4, Γουργούμης, Περβανάς, Κόστιτς 2, Αποστολίδης Β., Κοκκώνης 5, Αποστολίδης Π. 1, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης 3, Τσάτσος 7, Ορφανουδάκης, Καράγγελος 3, Τσίλης, Σεβαστίδης 3, Κεσίδης.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μαστορογιάννης 2, Μαραγκός 2, Ζαραβίνας 4 Σαμαράς 8, Τάσκοβιτς 5, Δεληγιάννης, Καραϊβάνοφ 3, Μεγαλοοικονόμου 5, Χαντέλης, Κοντούλης, Κρεμαστιώτης, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Πασσιάς, Τσούλος.