Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Διπλό του Φοίβου στην Κυψέλη 22-19 τον Πανελλήνιο

Πηγή: http://www.handball.gr γράφτηκε από ΓΙΩΡΓΟ ΤΑΚΗΣπουδαία νίκη με 22-19 στην έδρα του Πανελληνίου πήρε ο Φοίβος Συκεών, που τον ανεβάζει ακόμα ψηλότερα στην βαθμολογία, ενώ του δίνει σημαντικό προβάδισμα για την παραμονή στην κατηγορία.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν να προηγούνται 12-7 με ένα σερί 6-0 (από 6-7), το οχτάλεπτο (21-29), διάστημα στο οποίο -ο πολύ καλός μέχρι εκείνη την στιγμή- τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Παπαγεωργίου έμεινε στον πάγκο, περνώντας στη θέση του ο Λαγούδης.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως η είσοδος του Χατζηλάκου άλλαξε τις ισορροπίες. Ο νεαρός αθλητής βοήθησε πολύ επιθετικά, αλλά κυρίως αμυντικά παίζοντας στον «άσσο» και με την βοήθεια των συμπαικτών του κατάφεραν να «κολλήσουν» την επίθεση των «Ολυμπιονικών». Πολύ γρήγορα μάζεψαν την διαφορά και στο 40' ισοφάρισαν σε 14-14 με ένα σερί 4-0.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβαν δράση οι δύο τερματοφύλακες του Φοίβου. Ο μεν Παπαγεωργίου τελείωσε το ματς με 23/38 επεμβάσεις και εντυπωσιακό ποσοστό 60%, ενώ ο Λαγούδης απόκρουσε δύο πέναλτι -άκρως καθοριστικά- των Τσιμούρτου και Σαμαρά στο 53:50 και 58:19, όταν το σκορ ήταν 19-19 στην πρώτη περίπτωση και 19-21 στην δεύτερη!
Ο Πανελλήνιος ακόμα και έτσι όμως θα μπορούσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, αλλά μετά το γκολ του Σομπριακούλ για το 19-18 στο 53:11, κατέρρευσε δεχόμενος ένα σερί 4-0 στο φινάλε από τους φιλοξενούμενους, που επιθετικά είχαν σε καλή ημέρα τους Μέτση (8) και Νικολαϊδη (5).
Πολύ καλή παρουσία είχε ωστόσο και ο τερματοφύλακας του Πανελληνίου Θόδωρος Παρασκευαϊδης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16/37 αποκρούσεις.
«Κάναμε ένα βήμα ακόμα παραπάνω στον στόχο μας. Δείξαμε αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο και αντιδράσαμε σωστά και με ηρεμία στο προβάδισμα του Πανελληνίου με +5», σχολίασε ο Δημήτρης Μασλαρινός, προπονητής του Φοίβου, ενώ ο Νίκος Νικολαϊδης πρόσθεσε: «Είχαμε πειθαρχία στο παιχνίδι μας στο δεύτερο ημίχρονο. Οι τερματοφύλακες μας ήταν καθοριστικοί. Ακόμα δεν πετύχαμε τίποτα, έχουμε έξι βαθμούς και συνεχίζουμε».
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 19-22
Τα δεκάλεπτα: 4-2, 6-5, 12-7 (ημχ.), 14-13, 18-17, 19-22
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Δημήτρης Σκάρλος): Τζανακάκης, Βασιλόπουλος 2, Σκοδριάνος, Δημήτρουλας 2, Πανταζής, Παπανίκος 1, Ξηρός, Σαμαράς 8, Παρασκευαϊδης, Μαυροφρύδης 1, Μολφέτας, Χελιώτης, Μπαρίκος, Αιβάζης 2, Τσιμούρτος, Σομπριακούλ 3.
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Μασλαρινός): Λαγούδης, Σαουλίδης 1, Λειβαδόπουλος 1, Μπιτσιάνης, Μέτσης 8, Παρπούλας 1, Μποσνακίδης, Βότσης 3, Χατζηλάκος 2, Χατζηαγαπίου, Λιόλιος, Σταματιάδης 1, Νικολαϊδης 5, Παπαγεωργίου, Ανδρεαδάκης, Χατζηβακαλέλης.
Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος, δίλεπτα: 3-7, πέναλτι: 3/6-3/3. Κόκκινη: Βότσης 52:04 (για επικίνδυνο μαρκάρισμα)