Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Δεν τα καταφερε η ΑΕΚ. Όλα για όλα στη Σουηδία

Την ήττα με 24-22 από την Λούγκι στο πρώτο ματς για τον 3ο γύρο του EHF Cup γνώρισε η ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η «Ένωση» είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκε 6-2 με πρώτο «βιολί» τον Ράκσεβιτς και 14-11 λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» με την βοήθεια περίπου 1.500 φιλάθλων της πέρασε μπροστά 18-14 με τέρμα του Γεωργιάδη στο 42:56. Ωστόσο στην συνέχεια οι Σουηδοί έσφιξαν την άμυνα τους και η επίθεση της ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ βρέθηκαν σε πολύ κακή ημέρα οι δύο βασικοί της ίντερ Αλέξης Αλβανός και Γρηγόρης
Σανίκης. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η Λούγκι να κάνει επιμέρους σκορ 10-2, η ΑΕΚ να σημειώσει σε 16 λεπτά μόλις 2 τέρματα και το σκορ να μετατραπεί σε 20-24 στο 58:22. Τελικά η ΑΕΚ μάζεψε την διαφορά στα δύο γκολ (22-24) και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσει την πρόκριση στην Σουηδία το άλλο Σάββατο κερδίζοντας με τρία τέρματα διαφορά ή με δύο εφόσον σκοράρει περισσότερα από 24 τέρματα.

ΑΕΚ- ΛΟΥΓΚΙ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 7-4, 8-7, 11-10, 14-11 (ημχ.), 14-12, 17-13, 18-16, 19-19, 20-22, 22-24
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 6, Μπακαούκας 5, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 2, Γιαννόπουλος, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 5, Νικολαϊδης, Τσακνής, Σανίκης 2, Αλβανός 2, Καρυπίδης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος.
ΛΟΥΓΚΙ (Τόμας Άχνερ): Κρίστενσεν, Βίκμαν 4, Λέιγιονμποργκ 2, Έρντσον, Τίγκσβαλ 5, Σόλιν 1, Χάλμπεργκ 6, Μιλόσεβιτς, Λάρσον, Γέπσον, Σκάρεμο 3, Χίπε, Γιέρνεμιρ, Μορκ, Ροτ, Γίλντεμπακ 3. Διαιτητές: Χαραμπάγιου- Στανέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Ράνκιν (Μεγάλη Βρετανία), δίλεπτα: 5-2, πέναλτι: 1/4-0/0
Συνέντευξη Τύπου
«Δικαιούμαστε να μιλάμε για πρόκριση»
Γιάννης Αρβανίτης (προπονητής ΑΕΚ): «Είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και έναν κακό δεύτερο. Το παρακάναμε με τις ατομικές προσπάθειες. Δικαιούμαστε να μιλάμε για πρόκριση και θα πάμε στην Σουηδία να την διεκδικήσουμε. Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε τόσο κακό ημίχρονο. Είχαμε τα ατού μας σε κακή ημέρα και λόγω αυτού η ήττα ήταν δικαιολογημένη».
Τόμας Άχνερ (τεχνικός Λούγκι): «Η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της ΑΕΚ ήταν πολύ όμορφη και πρωτόγνωρη για εμάς. Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση και το αποτέλεσμα».
Μάγκνους Γερνεμίρ (πίβοτ Λούγκι): «Είχαμε πολλές βοήθειες από τον πάγκο μας. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά και πήραμε δίκαια τη νίκη».
Γιώργος Παπαδόπουλος (πλέι μέικερ ΑΕΚ): «Αυτό το αποτέλεσμα μας γεμίζει περισσότερες ευθύνες. Εμείς χάσαμε το ματς. Αν παίξουμε πιο ομαδικά στην Σουηδία θα έχουμε ελπίδες πρόκρισης»