Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Την τύχη της ΑΕΚ είχε και ο ΠΑΟΚ, αφού γνώρισε τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Τσάλεντζ Καπ. Ο ΠΑΟΚ ήθελε νίκη με διαφορά οκτώ τερμάτων μετά την ήττα με 28-21 στη Λευκορωσία, όμως δεν κατάφερε να πάρει ούτε θετικό αποτέλεσμα, αφού έχασε με 27-26 και έμεινε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά χωρίς νίκη στην Ευρώπη. Σήμερα ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά χαράμισε το πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν κατάφερε να τρέξει για να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα 6-0 των πανύψηλων Λευκορώσων, δεν κατάφερε να περιορίσει τον ύψους 2,05 δεξιόχειρα ίντερ Σίνκελ που πέτυχε έξι πανομοιότυπα γκολ και μπήκε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με δύο γκολ (9-11).
Στο δεύτερο μέρος για 15 λεπτά ο ΠΑΟΚ έβγαλε ενέργεια, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 36ο λεπτό (14-13) κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 48ο λεπτό, ωστόσο οι Λευκορώσοι ανταπεξήλθαν με ψυχραιμία στην πίεση του ΠΑΟΚ και ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ από το 50ο λεπτό και έπειτα για να φτάσουν στο τελικό 26-27, Στο 54ο λεπτό ξέφυγαν με 3 γκολ (23-26), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Βότση, ο Ταρασέβιτς έκανε το 26-27, δεκαπέντε δεύτερα πριν το τέλος και το ματς ολοκληρώθηκε με άστοχο σουτ του Τρουμπέτας.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας της Βικτόρια Μικαλάι Ζιάνκο με 18 αποκρούσεις, εκ των οποίων οι μισές ήταν σε τετ α τετ των παικτών του ΠΑΟΚ. «Όταν κυνηγάς μία διαφορά επτά γκολ, είναι πάρα πολύ δύσκολο να κρατήσει την ψυχραιμία σου για εξήντα λεπτά. Και φυσικά, με μία ομάδα από χώρα με παράδοση στο άθλημά μας. Δεν είναι δικαιολογία η κούραση, γιατί τρέξαμε πάνω από το 100% των δυνατοτήτων μας. Ευχαριστούμε όσους ελάχιστους έρχονται στο γήπεδο, και λυπάμαι πολύ ως αθλητής της ανδρικής ομάδας του ΠΑΟΚ, για τους προπονητές και την οργάνωση των ηλικιακών τμημάτων, που δεν φέρνουν τους αθλητές τους να παρακολουθήσουν ούτε καν ευρωπαϊκούς αγώνες. Όταν ήμασταν μικροί περπατούσαμε πέντε χιλιόμετρα με τα πόδια για να δούμε αγώνες πρωταθλήματος. Ας κλείσουν τα τεφτέρια και ας διαδώσουν το χάντμπολ μέσα από το γήπεδο», δήλωσε πικραμένος ο Δημήτρης Τσακίρης.
Συνολικά στο γήπεδο δεν βρέθηκαν περισσότεροι από 150 θεατές.
ΠΑΟΚ- ΒΙΚΤΟΡΙΑ 26-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-5, 6-7, 7-8, 9-11 (ημχ), 12-13, 15-15, 17-17, 22-22, 23-26, 26-27
ΠΑΟΚ: Ζαγκας, Νικολαΐδης 3, Παλάσκας 4, Γουργούμης , Πίτσιος 1, Βότσης 1, Κοκώνης 4, Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 3, Παπαδόπουλος 1, Τσακίρης 3, Τσίλης, Τρουμπέτας 5, Τσεσμετζίδης 1, Κεσίδης.
Βικτόρια: Καζανέφσκι 5, Ταρασέβιτς 3, Νιαζούρα, Νενταλιούκα 2, Σκρίμπα, Ζιάνκο, Σίνκελ 6, Τρουκανόβιτς 5, Ζανταρόζνι, Κοτλίνσκι, Αρτσιούκοφ 2, Μπαρούσκι, Χάπαλ 4.
Διαιτητές: Σκέβολα, Αλπεράν (Ιταλία)