Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Ανεβαίνει ο Πανελλήνιος

Την 2η ήττα του στην Α2 Ανδρών στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής γνώρισε ο Ολυμπιακός από τον Πανελλήνιο με 24-21. Η απουσία του βασικού πλέι μέικερ Γαλανάκη, λόγω τραυματισμού αποδείχθηκε καθοριστική για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έμειναν στο πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ για 16 λεπτά, ενώ στο δεύτερο σημείωσαν δύο σε 20 λεπτά! Ο Ολυμπιακός που είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στην επίθεση, στην οργάνωση, στην κυκλοφορία και την εκτέλεση, έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς και στην συνέχεια δεν κατόρθωσε να επιστρέψει στο ματς. Θετική ήταν η παρουσία των τερματοφυλάκων Λοπαρδάκη και Μπανιά με 6 και 8 αποκρούσεις αντίστοιχα, αλλά και των νεαρών αθλητών της ομάδας Σαμαρά, Πετράκου, Ντρεν που έδειξαν ότι μπορεί να δώσουν «ανάσες» στην ομάδα.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-3 στο 6:25, αλλά ο Πανελλήνιος με σερί 8-0 έφτασε στο 10-3 (22:30), κρατώντας ταυτόχρονα χωρίς γκολ τους «ερυθρολεύκους» για 16 λεπτά! Παρόμοιο σκηνικό έγινε και στο δεύτερο μέρος όπου το 13-8 στο 33:35 έγινε 18-8 στο 47:31 με τον Ολυμπιακό να σκοράρει 2 φορές σε διάστημα 20 λεπτών! Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο φινάλε έκανα καλό επιμέρους σκορ 10-3, αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν στο τελικό 24-21.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 24-21
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 6-3, 8-3, 10-5, 13-7 (ημχ.), 14-8, 15-8, 16-8, 19-8, 21-15, 24-21
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Καρανικολόπουλος): Τζανακάκης, Καυκούλας 1, Δημήτρουλας 1, Λάλας, Κοτελίδας 2, Ζήσης 2, Μπαρίκος, Παζάρογλου, Ξηρός 3, Καραμαγκέλας 4, Μάνθος Γ. 9, Γκλαβόπουλος, Μολφέτας, Κοντούλης 1, Μάνθος Φ. 1, Παπαπούλιος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τεγγελίδης): Ρασπίτσος, Μαρούδας 2, Σαμαράς 4, Πετράκος, Βελιτσιάνος 8, Κουλακάρης 1, Ντρεν Γ. 1, Τσαντίδης, Αγορός 2, Ρηγάκης, Τσακίρης 1, Λοπαρδάκης, Ματθιάκης 2, Μπανιάς, Ντρεν Σ., Ανδριώτης.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 1/2-1/1