Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

Υετίων: " Δεν είμαστε μηχανές"
Την 5η του νίκη στην Α1 Ανδρών σημείωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε του Αρχελάου Κατερίνης στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με 31-26. Ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε νωθρό πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν μαχητικό Αρχέλαο και το σκορ (14-12) ήταν αρκετά ρευστό. Ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης δεν είχε διάρκεια και αντίθετα το συγκρότημα του Στέλιου Υετίων ανέβασε την απόδοση του και «καθάρισε» γρήγορα την υπόθεση νίκη στο 43' όταν προηγήθηκε με 9 τέρματα διαφορά (24-15) με ένα επιμέρους σκορ 10-3! Ο Γουργούμης
ήταν από τους κορυφαίους των γηπεδούχων, πραγματοποιώντας 19 αποκρούσεις σε 48 λεπτά, ενώ επιθετικά ο Κοκώνης ήταν αξιόπιστος 7 γκολ και σημαντικός στην άμυνα με 5 μπλοκ! . Αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση του νεαρού Ιλερή, με 3 γκολ. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Βότση και Ορφανουδάκη, ενώ από τον Αρχέλαο απουσίασε ο Ραγκέλοβιτς.
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Υετίων, μίλησε στο PAOK24 για τη νίκη επί του Αρχέλαου με 31-26 και στάθηκε στο καλό εικοσάλεπτο του δεύτερου μέρους." Ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, εν μέσω πολλών υποχρεώσεων και ενω επίκειται το ταξίδι μας στη Λευκορωσία. Για ένα ημίχρονο το ματς πήγε όπως φοβόμασταν. Ο Αρχέλαος είναι καλύτερη ομάδα από αυτό που δείχνει η βαθμολογική του θέση και έπαιξε χωρίς πίεση. Στο δεύτερο μέρος, μέχρι το 50ο λεπτό συγκεντρωθήκαμε κυρίως στην άμυνα και μπορέσαμε να τελειώσουμε το ζήτημα της νίκης και παράλληλα να ξεκουράσουμε κάποια παιδιά, κάνοντας το σχετικό rotation. Είμαι ευχαριστημένος, δεν είμαστε μηχανές. Έχουμε πιεστεί τον τελευταίο καιρό υπό δύσκολες συνθήκες και ξέρουμε ότι έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας. Από αύριο προσεγγίζουμε διαφορετικά το ματς της Κυριακής με τη Βίκτορι στο Μινσκ για το Τσάλεντζ Καπ" σχολίασε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ."
ΠΑΟΚ- ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 31-26
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-7, 10-7, 11-10, 14-12 (ημχ), 18-13, 21-14, 24-16, 26-19, 29-21, 31-26
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγκας (3 αποκρούσεις), Νικολαϊδης Χ. 2, Παλάσκας 5, Γουργούμης (19 αποκρούσεις), Πίτσιος 1, Τσεσμετζίδης 1, Αποστόλου, Κοκκώνης 7 (5 μπλοκ), Ιλέρης 3, Γιαννακίδης (2 αποκρούσεις), Πετρίδης 2, Τσακίρης 6, Τρουμπέτας 1, Τσίλης 3, Παπαδόπουλος, Κεσίδης
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γιώργος Καραδήμος): Κοσμίδης, Παπαδόπουλος Τ., Τριανταφύλλου 3, Βουτσάς 8, Ξεφτέρης, Χρύσος 2, Μειτανίδης 1, Σαιδές, Ξώνης, Ράπτης 1, Ράντος 6, Ασαρίδης 4, Εγγλέζος, Δράτζιος, Παπαδόπουλος Α., Μελικιάν 1.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 6- 4, Πέναλτι: 2/2-0/0