Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

Ο Γ.Σ. Χανίων έσπασε… το ρόδι

Ιστορική θα χαρακτηριστεί για τον Γ.Σ. Χανίων η 3η αγωνιστική της Α2 χάντμπολ ανδρών, αφού η ομάδα του Νομού μας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην κατηγορία αυτή, επικρατώντας -προχθές, στο κλ. Κλαδισού- του Aρη Νίκαιας με 30 – 25.
Στηριζόμενη στην πολύ καλή αμυντική τους παρουσία στο β” ημίχρονο (δέχθηκε μόλις 9 γκολ), μετέτρεψε το 14-16 του 30′ σε 18-16 με την έναρξη της επανάληψης και έκτοτε έλεγχε απόλυτα τον αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει εύκολα τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.
Ο Γ.Σ. Χανίων προηγήθηκε 3-1 στο 4′ και είχε το προβάδισμα μέχρι το 12′ (6-5), όμως τη συνέχεια βρέθηκε να χάνει 6-7, ισοφάρισε 7-7, αλλά λάθη και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό με τις πολύ αργές επιστροφές, έφεραν ένα 4-0 για τον Άρη, ο οποίος ξέφυγε 7-11 στο 18′ και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα δυο γκολ.
Όλα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του β” τριαντάλεπτου. Η Χανιώτικη ομάδα, αν και με παίκτη λιγότερο, αρχικά ισοφάρισε 16-16 στο 32′ και στη συνέχεια, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, σκόραρε ακόμη τρεις φορές, με αποτέλεσμα στο 36′ να προηγείται 19-16 (έκανε, δηλαδή ένα σερί 5-0).
Ακολούθησε ένα… χαλάρωμα, το οποίο ευτυχώς δεν κράτησε πολύ και έτσι οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν 19-18 και 20-19, αφού στο νέο… ξέσπασμα των γηπεδούχων (που ήταν και πάλι πολύ καλοί σε άμυνα -με τον Μαλεφάκη να κάνει τρεις καλές αποκρούσεις και επίθεση -με …μπροστάρη τον Αλυγιζάκη και τον Λαδάκη ν” ακολουθεί) έφερε ένα νέο 5-0 (25-19 στο 48′ 30′), λίγο αργότερα (51′) το σκορ έγινε 27-20 και ήταν πλέον φανερό ότι η -πρώτη- νίκη δεν μπορούσε να χαθεί.
Η διαφορά των 7 γκολ διατηρήθηκε μέχρι το 56′ 30» (29-22), οι Αθηναίοι μείωσαν 29-25 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 30-25, με τους θεατές να χειροκροτούν θερμά τους νικητές.
Διαιτητές: Καρατζίνας, Ψύλλος.
5λεπτα: 3-2, 5-4, 6-7, 9-11, 11-13, 14-16 (ημιχρ.), 18-16, 20-18, 22-19, 26-20, 28-22, 30-25.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μαλεφάκης, Βλατάκης, Καμαριανάκης, Αναστασάκης 1 γκολ, Λαδάκης 4, Αποστόλου 1, Σοκόλι, Μυντιλάκης 3, Αλυγιζάκης 11, Κοκολοδημητράκης 4, Παπαϊωάννου 1, Σινιοράκης 2, Καμπανιέρης 2, Μελιόπουλος 1, Σπυρλιδάκης, Σκαλιδάκης.
Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Παν. Πελετάκου ήταν ο Χανιώτης Γιάννης Γρηγοράκης και ο Μπουλούμπασης, που σημείωσαν από 5 γκολ.
Ο Γ.Σ. Χανίων είχε 2/2 πέναλτι και δέχθηκε δυο δίλεπτες αποβολές, ενώ τ” αντίστοιχα νούμερα για τον Άρη ήταν 2/4 και τρεις.
ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥΛΙΔΑΚΗ: «Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς σταθερή απόδοση, στην επανάληψη τα πήγαμε πολύ καλά στην άμυνα και το στοιχείο αυτό ήταν που μας έδωσε την πρώτη νίκη. Οι μικροί πήραν χρόνο συμμετοχής και σήμερα, κάτι που για μένα είναι ιδιαίτερα σημαντικό και συνεχίζουμε την προσπάθεια με την ελπίδα ότι θα έχουμε την απαιτούμενη οικονομική υποστήριξη για ν’ ολοκληρώσουμε μια σεζόν στην οποία φαίνεται ότι αγωνιστικά δεν θ’ αντιμετωπίσουμε προβλήματα».
* Την επόμενη -4η- αγωνιστική ο Γ.Σ. Χανίων παίζει (23/11) εκτός έδρας τον Ιωνικό Ν.Φ.