Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

Σημαντικός βαθμός για Φαίακα μέσα στη Βέροια

Σπουδαία ισοπαλία 25-25 απέσπασαν οι Φαίακες στη Βέροια στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών, αφού τα δυο προηγούμενα παιχνίδια είχαν αναβληθεί λόγω των προβλημάτων με τις αδειοδοτήσεις των γυμναστηρίων.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα του Γιώργου Γιούπη να παίρνει το προβάδισμα από την αρχή και με πρωταγωνιστές τους Πρωτογέρη και Γιακουμόπουλο ξέφυγε στο σκορ και διατηρούσε μια διαφορά 3-4 τερμάτων μέχρι το 50' κι όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μια σχετικά εύκολη νίκη.
Οι παίχτες όμως του Γιάννη Τριβυζά είχαν διαφορετική άποψη και με μια αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αιχμές τους Ματζουρογιάννη και Κορακιανίτη, έφτασαν να μειώσουν τη διαφορά στο γκολ (25:24) και να έχουν την ευκαιρία της τελευταίας επίθεσης. Ένα φάουλ στα εννιά μέτρα, λίγο 3 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, εκτελεί ο Κορακιανίτης δίνει πάσα στον Μαντζουρογιάννη, ο οποίος ευστοχεί κάνοντας το σκορ 25:25, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-3, 9-6, 11-8, 14-9 ημίχρονο 15-11, 17-13, 20-16, 23-19, 24-22, 25-25.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΒΕΡΟΙΑΣ(Γ. ΓΙΟΥΠΗΣ): Τσικίνας, Τριγώνης, Μαυρίδης, Ν. Γιακουμόπουλος 7, Καραπεϊδης 4, Πρωτογέρης 9, Γιούπης 2, Χριστοφορίδης 1, Μάρτος 2, Παγγούρας, Α. Γιακουμόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Κάτσιος, Νικολαϊδης, Γουναράς, Μεταλλίδης.
ΦΑΙΑΚΑΣ(Γ. ΤΡΙΒΥΖΑΣ): Κουλούρης, Νάστος, Ανδριώτης, Καραμανλής 1, Χατζηαράπης 4, Δημητρέλος 4, Βάγιας 4, Κουλούρης, Μαντζουρογιάννης 6, Δελλής 1, Σ. Γιούργας, Κορακιανίτης 5, Ντούρος.
Διαιτητές: Β. Δέλογλου – Π. Στεφανίδης (Θες/κης)
Πέναλτι: 1/2 - 0/0