Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Αναγέννησης στο Κιλκίς

Του Βασίλη Τσεκούρα
Νίκη «με καρδιά» για τους άνδρες της Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας, οι οποίοι νίκησαν μέσα στο Κιλκίς τους Πόντιους με 25-24, σ’ έναν αγώνα όπου η Αναγέννηση παρατάχθηκε με σημαντικές ελλείψεις αλλά είχε γι’ ακόμη ένα παιχνίδι ηγέτη του Βούγιασιτς που σημείωσε 13 τέρματα.
Το πρώτο δεκαπεντάλεπτο ήταν νωθρό για την Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας και οι Πόντιοι προηγήθηκαν 10-7 στο 17΄. Η άμυνα δυνάμωσε και με σερί 5-1 το σκορ έγινε 12-10 και τελικά
το ημίχρονο έκλεισε με το εύθραυστο 13-12 υπέρ της Αναγέννησης. Η «Α» μπήκε δυνατά στην επανάληψη και προηγήθηκε 16-13, 18-15, 19-16 με κύριες επιθετικές επιλογές τους Βούγιασιτς και Λάκκα, αλλά κι έναν μεταμορφωμένο προς το καλύτερο Μακρή. Οι Πόντιοι όμως επέστρεψαν και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των φιλοξενούμενων μπήκαν μπροστά στο σκορ με 22-20 και 23-21.
Εκεί όμως μίλησε η ψυχή της ομάδας και η έξυπνη τακτική του προπονητικού διδύμου Κωσταδήμα – Γιαμούρη, που άλλαξαν την άμυνα. Το φινάλε ήταν απίστευτο, με την Αναγέννηση τελικά να φεύγει νικήτρια με 25-24. Ο Λάιος ήταν κορυφαίος στην άμυνα και οι Κωνσταντίνου, Κάντσης έδωσαν τα πάντα για τη νίκη, όπως και το πάθος από τον πάγκο που ήταν συγκλονιστικό.
Εξαιρετική η διαιτησία των Κατσίκη – Μιχαηλίδη. Πέναλτι 1/1 – 7/8. Επόμενο ματς είναι το μεγάλο ντέρμπι με τον Ζαφειράκη Νάουσας το Σάββατο στις 4 το μεσημέρι στο ΔΑΚ Άρτας. Ο Ζαφειράκης νίκησε σήμερα με 36-22 τον Παναιτωλικό στη Νάουσα.
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 24:25
Πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 9-7, 10-9, 10-12, 12-13 (ημχ.), 13-16, 15-17, 17-19, 20-20, 23-23, 24-25
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ: Κωστόπουλος 1, Μαυρόπουλος 2, Παπαδόπουλος 5, Δενδράμης 2, Φυτανίδης 6, Βάλης, Ραγιόπουλος 1, Απητσίδης 2, Σαββίδης 2, Παπαδόπουλος, Κωστελίδης 3, Κολετσίδης, Χαλκίδης, Παλαζής, Λασκάκης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Θάνος 1, Κωνσταντίνου 3, Γρούμπας Γ., Γιαμούρης, Λάϊος, Βούγιασιτς 13, Μηλιώνης, Μπέκας, Κάντσης, Μακρής 3, Βαρής, Ρίζος.