Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

ΚΡΟΑΤΙΑ-ΔΑΝΙΑ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

Πηγή: http://www.handball.org.grΤα δύο τελευταία ζευγάρια της προημιτελικής φάσης του Παγκοσμίου πρωταθλήματος δεν έκρυβαν τόσο μεγάλες συγκινήσεις. Δανία και Κροατία προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «4» του θεσμού. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έδειξε από την αρχή του ματς ποιος είναι το αφεντικό κόντρα στην Ουγγαρία προηγούμενη 8-2 και 13-5 στο 22' με τους Λάντιν (40% επεμβάσεις) και Λίντμπεργκ (10 γκολ) σε μεγάλα κέφια. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι «Μαγιάροι» έκαναν την προσπάθεια τους να γυρίσουν το ματς, όταν μείωσαν σε 21-18 στο 42' (από 19-11) και 26-24 στο 54΄με μπροστάρη τον Νάγκι (8 γκολ). Μάλιστα με τέρμα του έμπειρου δεξιού ίντερ μείωσαν 27-26 στο 58:30 και έβαλαν... φωτιά στο ματς, αλλά ο Μόλγκαρντ 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, τους έδωσε την... χαριστική βολή.Στο υποτιθέμενο ντέρμπι ανάμεσα σε Κροατία και Γαλλία, οι Βαλκάνιοι πήραν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό στην έδρα τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2009, κερδίζοντας τους «Τρικολόρ» με 29-23. Έτσι οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές δεν θα έχουν την ευκαιρία όχι μόνο να υπερασπιστούν το στέμμα τους, αλλά ούτε να διεκδικήσουν ένα μετάλλιο!
Η Κροατία είχε σε μεγάλη ημέρα τον Ντούβνιακ με 9 γκολ και ένα καταπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο όταν και μετέτρεψε με 22-20 (48') σε 28-22 (58'), «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση.