Αποτελέσματα 1ης ημέρας Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Χωρίς καμιά μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική ημέρα του 23ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών που πραγματοποιείται στην Ισπανία. Μεγάλες όμως νίκες πέτυχαν η Αργεντινή κόντρα στο Μαυροβούνιο, η Χρυσή Γαλλία κόντρα στην Τυνησία και η Ρωσία κόντρα στην Ισλανδία.
1ος ΟΜΙΛΟΣ (Γκρανόλερς)
Γαλλία-Τυνησία 30-27

Ίσως το καλύτερο ματς που παρακολουθήσαμε την 1η αγωνιστική με τους Γάλλους να μπαίνουν δυναμικά στο παιχνίδι και να παίρνουν προβάδισμα +3 γκολ στο 15΄, όμως οι Τυνήσιοι με δυνατή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Τρικολόρ πήραν κεφάλι στο σκορ κερδίζοντας στο 1ο ημίχρονο με 13-14.
Στις αρχές του 2ου ημιχρόνου τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ μέχρι το 37', όμως οι Τυνήσιοι με πολύ "ξύλο" στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά +3 τερμάτων (19-22) στο 41', με την Γαλλία όμως να ισοφαρίζει λίγο αργότερα (22-22) με 2 γκολ του Αμπαλό και 1 του Ναρσίς και να χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Ναρσίς έχασε τετ-α-τετ στον αιφνιδιασμό  Οι Αφρικανοί δεν το έβαλαν κάτω και προηγήθηκαν ξανά με 2 τέρματα (23-25) στο 52', όμως οι Γάλλοι δεν ήταν διατεθειμένοι να ξεκινήσουν με ένα άσχημο αποτέλεσμα στην πρεμιέρα και με ένα σερί 5-0 σε 3 λεπτά (28-25) καθάρισαν το παιχνίδι, και στο τελευταίο 5λεπτό διατήρησαν την διαφορά για το τελικό 30-27.
Αργεντινή-Μαυροβούνιο 28-26
Αν θα αναζητούσαμε μια έκπληξη για την πρεμιέρα ίσως είναι η νίκη της Αργεντινή επί του Μαυροβουνίου, αν και οι Λατινοαμερικάνοι έδειξαν και στο παγκόσμιο της Σουηδίας πριν από 2 χρόνια ότι είναι ομάδα που είναι έτοιμη για όλα. Είχαν το έλεγχο σε ολόκληρη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα με μικρό όμως προβάδισμα, με τους Μαυροβούνιους να προηγούνται μόνο μια φορά στο 52' (24-25) με γκολ του Ζόραν Ρογκάνοβιτς, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι Αργεντινοί ήταν πιο προσεκτικοί στα τελευταία λεπτά και πήραν δίκαια την νίκη.
Γερμανία-Βραζιλία 33-23
Εύκολη νίκη για την Γερμανία που βρήκε αντίσταση απο τους Βραζιλιάνους μόνο στα πρώτα 20λεπτά του αγώνα.
2ος ΟΜΙΛΟΣ (Σεβίλλη)
Ισλανδία-Ρωσία 25-30
Ο αγώνας των μεγάλων ανατροπών της 1ης ημέρας του Παγκοσμίου, με τους Ρώσους να ξεκινούν με διάθεση στο παιχνίδι και να παίρνουν διαφορά +4 στο 17' (5-9) και να βρίσκονται πίσω με -1 γκολ 8 λεπτά αργότερα (12-11) μετά από ένα γρήγορο ξέσπασμα των Ισλανδών, (ημίχρονο 13-14 για την Ρωσία).
Οι εναλλαγές δεν σταμάτησαν ούτε στο 2ο ημίχρονο με τους Ρώσους να είναι μπροστά με +2 στο 36' (14-16) και τους Ισλανδούς μέσα σε 6 λεπτά και με ένα σερί 5-0 να παίρνουν διαφορά +3 (19-16), διαφορά που εκμηδενίστηκε σε 3 λεπτά με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν 20-20. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 52' (23-23) με τους Ρώσους να έχουν περισσότερες δυνάμεις να κάνουν την τελική αντεπίθεση και με 7-2 υπέρ τους στα τελευταία λεπτά να φτάνουν στην νίκη.
Σκόπια-Χιλή 30-28
Το σκορ από μόνο του είναι μεγάλη έκπληξη με την αδύναμη Χιλή να προβάλει αντίσταση σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα απέναντι στα πανίσχυρα (για τα δικά της δεδομένα) Σκόπια που όμως δεν κινδύνευσαν, αλλά προβλημάτισαν πολύ με την εικόνα που παρουσίασαν.
Δανία-Κατάρ 41-27
Εύκολο από γεύμα όπως αναμενόταν άλλωστε πέρασε η Δανία κόντρα στο Κατάρ, που η διαφορά δυναμικότητας ήταν τεράστια, με τους Βορειοευρωπαίους να φτάνουν χωρίς πολύ κόπο στο τελικό 41-27.
3oς ΟΜΙΛΟΣ (Σαραγόσα)
Τα φαβορί επικράτησαν εύκολα στον 3ο όμιλο, όπου η Σλοβενία κέρδισε 32-22 την Σαουδική Αραβία που αντιστάθηκε στο 1ο μόνο ημίχρονο (17-15), η Σερβία δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους 2 βαθμούς απέναντι Νότια Κορέα κερδίζοντάς την με 31-22, ενώ η Πολωνία έφτασε πιο εύκολα στην νίκη κόντρα στην Λευκορωσία από ότι δείχνει το τελικό 24-22 αφού είχε καθαρίσει το ματς από την αρχή παίρνοντας διαφορά +τερμάτων στο ημίχρονο.
4ος ΟΜΙΛΟΣ (Μαδρίτη)
Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στον 4ο και τελευταίο όμιλο, όπου τα φαβορί δεν ίδρωσαν και ιδιαίτερα… Κροατία-Αυστραλία 36-13, Ισπανία-Αλγερία 27-14, Ουγγαρία-Αίγυπτος 32-23