Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

ΣΤΗΝ ΚΡΟΑΤΙΑ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Πηγή: http://www.handball.org.grΌπως στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πριν λίγους μήνες, έτσι και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα η Κροατία κατέκτησε την 3η θέση το χάλκινο μετάλλιο. Στον μικρό τελικό η Κροατία νίκησε 31-26 την Σλοβενία στο ντέρμπι της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας. Ντούβνιακ και Τσούπιτς σημείωσαν από 8 γκολ και οδήγησαν τους Κροάτες, ενώ οι Σλοβένοι χωρίς τον Γκάγιτς για 3ο συνεχόμενο ματς δεν άντεξαν, αλλά η 4η θέση αποτελεί την σημαντικότερη επιτυχία τους στον θεσμό.
Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου όταν η ομάδα του Γκόλουζα πραγματοποίησε ένα μεγάλο σερί 7-0 και μετέτρεψε το 14-14 σε 21-14! Αυτό ήταν το 5ο μετάλλιο της Κροατίας σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα και 12ο της χώρας σε μεγάλες διοργανώσεις στο χάντμπολ, επιβεβαιώνοντας γιατί αποτελεί μία από τις ισχυρότερες και διαχρονικές σχολές του αθλήματος.
Το απόγευμα στις 18:15 στο Παλάου Σαν Ζόρντι της Βαρκελώνης θα ξεκινήσει ο μεγάλος τελικός μεταξύ Δανίας και Ισπανίας.