Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2012 ο ΠΑΟΚ

Μετά από ένα ματς διαφήμιση για το ελληνικό χάντμπολ ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπελλούχος Ελλάδος στον 30ο τελικό που διεξήχθη στο κλειστό της Πάτρας «Δ. Τόφαλος», επικρατώντας της ΑΕΚ με 25-24.

Αγωνιστικά το παιχνίδι κύλησε ισορροπημένα μέχρι το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων είχαν μικρά ποσοστά αποκρούσεων και οι επιθέσεις ήταν αργές με την προσοχή να δίνεται στις άμυνες που ήταν αρκετά σκληρές. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-2 στο 3:58, αλλά με ένα γρήγορο 3-0 η «Ένωση» πέρασε μπροστά 3-5 στο 8:56. Ο «δικέφαλος» του Βορρά ισοφάρισε σε 5-5 στο 10:33 και στην συνέχεια το ματς πήγε γκολ- γκολ μέχρι το 17:55. Σε αυτό το σημείο ο Μπακαούκας έκανε το 9-9, το οποίο ήταν το τελευταίο γκολ της ΑΕΚ για αρκετά μεγάλο διάστημα. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 4-0, καθήλωσε την «Ένωση» -και τον πρώτο της σκόρερ Χριστόφορο Μπακαούκα- επιθετικά για 10 λεπτά και προηγήθηκε 13-9 στο 24:05. Η ομάδα του Στέλιου Υετίων ήταν ξεκάθαρο πως πατούσε καλύτερα στο τάραφλεξ και ήταν φανερό πως ήταν περισσότερο ψυχωμένη. Ο Κόντης και ο Κοκολοδημητράκης μείωσαν σε 13-11 λίγο πριν το ημίχρονο (29:33), αλλά ο Τσακίρης με ένα εντυπωσιακό γκολ με φάουλ σε νεκρό χρόνο έβαλε και πάλι τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 3 γκολ (14-11).
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο αριστερός εξτρέμ του ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε να νικήσει τον Ευγένιο Κουλούρη κάνοντας το 15-11. Δύο γκολ του Μπακαούκα (τα πρώτα του δίχως πέναλτι) και ένα του Κόντη έβαλαν την ΑΕΚ ξανά στο ματς (15-14) στο 34:55 με τον Γουργούμη να σταματάει τον κερκυραίο αθλητή για το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του και την ισοφάριση. Στην επόμενη φάση ο Παλάσκας έγραψε το 16-14 και ο Μαξίμοβιτς απάντησε γρήγορα για το 16-15 και ο ίδιος παίκτης στο 40:10 επιβεβαίωσε την αντεπίθεση της ΑΕΚ, η οποία και ισοφάρισε 16-16. Οι αποκρούσεις του Γουργούμη στο τετ α τετ με τον Βακάλη και το σουτ του Μαξίμοβιτς έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να βγει στην κόντρα και να πετύχει δύο εύκολα γκολ με τους Ιωαννίδη και Παλάσκα και να επαναφέρει το +2 (18-16) στο 42:30. Ο «δικέφαλος» του Βορρά κράτησε το προβάδισμα αυτό μέχρι το 49:31 όταν οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν εκ νέου με τον Γιαννόπουλο σε 20-20. Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο «άναψε» για τα καλά και η «Ένωση» θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά ο Μπακαούκας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 52:28. Ο Τσακίρης όπως δεν αστόχησε και έκανε το 22-21 στο 53’ και ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με τρία δίλεπτα στο 54:48. Ο Κνέζεβιτς που είχε περάσει αντί του Γουργούμη απόκρουσε σουτ του Τσαούση και στην κόντρα ο Αποστολίδης με έναν «κεραυνό» δεν άφησε περιθώρια στον Κουλούρη για το 23-21. Ο Γεωργιάδης μείωσε σε 23-22 στο 56:15. Ο Πετρίδης έκανε το 24-22 στο 57:16 και παρά την μείωση του σκορ από τον Μαξίμοβιτς, νέα εξαιρετική κίνηση του ΠΑΟΚ στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στον Παλάσκα να πετύχει ένα κρίσιμο γκολ για το 25-23 στο 58:17. Ο Μαξίμοβιτς μείωσε στο 59:30 σε 25-24, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πλέον και το χρόνο με το μέρος του και πήρε τη νίκη, αφού το γκολ του Πετρίδη σε νεκρό χρόνο δεν μέτρησε από τους διαιτητές.
ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 25-24Τα δεκάλεπτα:4-5, 11-9, 14-11 (ημχ.), 16-15, 20-20, 25-24
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας 4, Γουργούμης, Σαουλίδης 2, Κοκκώνης, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 1, Ανγκελόφσκι 1, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 7, Σεβαστίδης 4, Τάτσης, Κεσίδης 2, Πίτσιος.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος 3, Βακάλης, Κοκολοδημητράκης 1, Κουλούρης, Κόντης 2, Ασαρίδης 2, Οικονόμου, Τσαούσης 1, Ζαχάρης, Παπαδόπουλος 1, Μαξίμοβιτς 3.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, παρατηρητής: Νικολάου, δίλεπτα: 7-8, πέναλτι: 4/4-2/3. Κόκκινη: 54:48 Τσακίρης (τρία δίλεπτα)