Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Πήρε το ντέρμπι η Νέα Ιωνία

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Νέα Ιωνία. Η Κυπελλούχος Ελλάδας για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών επικράτησε 21-19 της Αναγέννησης Αρτας. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 20-16, ωστόσο τα δύο γκολ από Μπαλάφα και Τσιομπάνου (20-18) έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς δύο λεπτά πριν το φινάλε.
Τελικώς το γκολ της Τσακάλου στο 59’ (21-18) ήταν το καθοριστικό για την Νέα Ιωνία με την ομάδα της Αρτας να μειώνει απλά στο τελικό 21-19 με τέρμα της Τσιομπάνου, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 21-19
Τα δεκάλεπτα: 2-4, 8-5, 10-10 (ημχ.), 14-13, 20-16, 21-19
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Μαυρογιώργη Ζ., Λαφάρα, Παπανικολάου 5, Κοντοστεργίου, Μασμανίδου 2, Χρύση, Βοίτοβιτς Κ., Χρονοπούλου, Σλιάκοβα 3, Κοτσαμποικίδου, Μίλκοβιτς 3, Τσακάλου 8, Μαυρογιώργη Ν., Βοίτοβιτς Α.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Νίκος Γιαμμούρης): Ταταράκη, Μπαλάφα 6, Σκουτέλλα 4, Σήτα 2, Βέμη, Δήμου, Τσιομπάνου 7, Γρούμπα, Νάση, Στάνκοβιτς, Μπίζα.
Διαιτητές: Χρόνης- Τσακανίκας, δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/6-5/6
Δεν έγινε το ΠΑΟΚ- Ελπίδες Δράμας
Στο φύλλο αγώνα του παιχνιδιού για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών μεταξύ του ΠΑΟΚ και των Ελπίδων Δράμας, οι διαιτητές Τόλιος- Θεοδοσάκης έγραψαν: «Η φιλοξενούμενη ομάδα Ελπίδες Δράμας δεν εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο μετά το πέρας του προβλεπόμενου χρόνου αναμονής που είναι 15 λεπτά και ως εκ τούτου το φύλλο αγώνα έκλεισε με σκορ 10-0 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας του ΠΑΟΚ». Η ομάδα της Δράμας εμφανίστηκε στο γήπεδο με 45 λεπτά καθυστέρηση με 8 παίκτριες υποστηρίζοντας πως οι υπόλοιπες 5 (Μυτικοπούλου, Μαυρουδή, Νταρίνα, Καλονικίδου, Ιλίεβα) έπαθαν οξεία γαστρεντερίτιδα και στην διαδρομή πήγαν στο Κέντρο Υγείας μετά την Ασπροβάλτα. «Με βεβαίωση της αστυνομίας ήμασταν στο γήπεδο 20:25 (ώρα έναρξης αγώνα ήταν 20:00), αλλά το φύλλο αγώνα είχε κλείσει», τόνισε ο πρόεδρος της ομάδας Δημήτρης Κασαπίδης.
Την οριστική τύχη του παιχνιδιού θα αποφασίσει ο αθλητικός δικαστής.
*Σήμερα: 11π.μ. Παναιτωλικός-Ορμή (Δημάκης- Βερβενιώτης), 6μ.μ. Φίλιππος Β.-Μ. Αλέξανδρος (Δέλογλου- Στεφανίδης)