Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2011

ΙΔΡΩΣΕ ΑΛΛΑ ΝΙΚΗΣΕ Η ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Πηγή:
Πολύ πιο δύσκολα απ ότι δείχνει το τελικό 33-28 επικράτησε η Καστοριά των Ποντίων του Κιλκίς στον εξ αναβολής αγώνα του πρωταθλήματος της Β Εθνικής Ανδρών.
Ουσιαστικά η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία 6 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ξεμένουν από δυνάμεις και τους γουναράδες με επιτυχείς  αντεπιθέσεις να φτάνουν στην κατάκτηση των 2 βαθμών που τους έφερε σε απόσταση αναπνοής από τον Αμύντα Αμυνταίου με τον οποίο αναμετρόνται στις 14 Γενάρη στην Καστοριά και σίγουρα  έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.
Οι παίκτες των Ποντίων του Κιλκίς έδειξαν  καλά στοιχεία για μια ακόμη φορά και κατάφεραν από νωρίς να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους όταν και προηγήθηκαν με 5-8 σε 12 λεπτά παιχνιδιού.
Οι παίκτες του Δ. Παπακώστα αντέδρασαν και με όπλο τους τους δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-9 στο 22λεπτό.
Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία 14-14, προμηνύοντας ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη δεύτερο μέρος.
Με την έναρξη του β ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν την άμυνα από 6-0 σε 5-1, προκειμένου να αυξήσουν την ανασταλτική τους αποτελεσματικότητα, την οποία δεν είχαν στο Α μέρος
Όμως κα πάλι οι Κιλκισιώτες (παρά τις ελλείψεις) είχαν τις κατάλληλες λύσεις από τις θέσεις των εξτρέμ, του πίβοτ και αυτή του αρ ιντερ (από οποία ο Λ. Χατζούδης σημείωσε 11γκ) συντηρώντας ένα προβάδισμα 1-2 τερμάτων έως και το 47λεπτο (24-25)
Σ κείνο το χρονικό σημείο η δίλεπτη αποβολή που δέχτηκε οι Πόντιοι ήρθε να λειτουργήσει ευεργετικά για την Καστοριά  με τους   Αναστασίου (13γκ) και Τσινικλίδη (9γκ) να δίνουν την ώθηση που απαιτούσε η ομάδα στα τελευταία λεπτά, ώστε να πάρει το δίποντο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-7,10-10,14-14(ΗΜΙΧΡΟΝΟ),19-20, 26-26,33-28.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΑΡΓΑΤΖΗΣ-ΛΙΝΑΡΔΟΣ
Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Δ. Παπακώστας- Αθ. Ζύγουρας) : Κεσίδης, Πούλιος, Μιχαηλίδης 4, Αναστασίου 13, Σουκαλόπουλος, Κωνσταντινίδης, Χατζηλιοντιάδης, Ταρες 3, Τσινικλίδης 9, Τοκατλίδης 6, Ζύγουρας Δ., Δόκαλος, Βλαχόπουλος, Παπακώστας.
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ ( - ): Βάλης 3, Αναστασιάδης 3,  Κόβλακας, Σαββίδης , Χοτζούδης  11, Δενδράκης ,Τσαχουρίδης,  Ραγιόπουλος 1,  Χαλκίδης, Σαββίδης 2, Φυτανίδης  2 Παπαδόπουλος 3.
ΔΙΛΕΠΤΕΣ: 5 – 4 , ΠΕΝΑΛΤΙ: 2/2 – 5/4,