Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2013

Ήττα για την Empor Rostock. Νίκη για την Eintracht Hildesheim

HSG Nordhorn-HC Empor Rostock 31:28
Την πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Empor Rostock των Βύρωνα Παπαδόπουλου και Γιάν Κόμινεκ μέσα στην έδρα της Nordhorn. Η Empor Rostock που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου 15:13, με την Nordhorn να μπαίνει δυνατά στο 2ο ημίχρονο και να αυξάνει διαρκώς την διαφορά υπέρ της φτάνοντας στο 46' τα 8 τέρματα (28:20), όμως το τελευταίο δεκάλεπτο η Rostock προσπάθησε να γυρίσει τα ματς χωρίς όμως να το καταφέρνει κάτι καλύτερο από το να μειώσει την διαφορά στα 3 τέρματα στο τέλος (31:28) με τον Έλληνα διεθνή αριστερό
εξτρέμ Βύρωνα Παπαδόπουλο να σκοράρει 3 φορές.
Με την ήττα της αυτή η Empor Rostock παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας όμως πια συγκάτοικους την Nordhorn και την Bietigheim.
Eintracht Hildesheim-Leutershausen 30:24
Την 3η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga 2 πανηγύρισε πρίν από λίγη ώρα η Eintracht Hildesheim αφού κατάφερε να κερδίσει εύκολα στην έδρα της την Leutershausen με 30:24, με τον Δημήτρη Τζιμούρτο να σκοράρει 3 φορές και τον Nτίνο Χατζιάρα 2.