Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013

Λύγισε η Εθνική μας

Την ήττα με 25-20 από την Ολλανδία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στο πρώτο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2015. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση με μόλις 26% αποτελεσματικότητα και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 55' είχε σημειώσει μόλις 16 τέρματα!
Η Εθνική στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και με κάποιες ωραίες επεμβάσεις του κορυφαίου της παίκτη Κώστα Τσιλιμπάρη, κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, φτάνοντας αρκετές φορές στο σημείο να ισοφαρίσει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 12-10, ωστόσο η εικόνα της ομάδας δεν ήταν η ίδια στο δεύτερο μέρος, όπου οι Ολλανδοί πέτυχαν πολλά γκολ από την περιφέρεια και τον αιφνιδιασμό.
Ουσιαστικά «καθάρισαν» την νίκη στο δεκάλεπτο 38-48, με σερί 4-0, μετατρέποντας το 16-13 σε 20-13 (48'). Η διαφορά στην συνέχεια έφτασε μέχρι και τα 8 τέρματα (24-16) στο 55' με την Ελλάδα να χάνει πολλά σουτ από τα 6 μέτρα. Το μόνο θετικό είναι ότι οι διεθνείς πάλεψαν να μειώσουν την διαφορά και το κατάφεραν, αφού σε έναν όμιλο που προμηνύεται πολύ δύσκολος και μακρύς, η διαφορά των γκολ μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην υπόθεση πρόκριση.
Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας είναι κόντρα στο Βέλγιο την ερχόμενη Κυριακή (20:00- OTE TV) στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Λιοσίων.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 25-20
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 8-6, 11-8, 12-10 (ημχ.), 15-11, 17-13, 18-13, 21-15, 24-16, 25-20.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μαρκ Σμετζ): Άνταμς, Μπέργκαμεν, Ντε Κούιπερ, Χάενεν 2, Μιεντέμα 5, Ρέμερ 2, Σάγκεν 2, Σέλεκενς, Σλούιτερς 5, Σμιτς 3, Στάινς, Σούελμαν 1, Ταντέι, Βαν Ντε Μπούικεν, Βαν Σι 3, Βινκ 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Αλβανός 3, Μπαλωμένος 2, Χαλκίδης, Ευαγγελίδης 2, Καφάτος, Μάλλιος, Μαραγκός 1, Μαστορόγιαννης 1, Παπαδόπουλος 3, Ριγανάς, Τσιλιμπάρης, Τζιμούρτος 1, Τζηράς, Τζούφρας 2, Βασιλάκης 2, Ζαμπούνης 3.
Διαιτητές: Μπόρισιτς- Μάρκοβιτς (Σερβία), Παρατηρητής Μπέρντσον (Σουηδία) Κόκκινη: 43' Χαλκίδης (τρία δίλεπτα) Δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 2/3-2/2