Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ που βρίσκει ρυθμό

Του Ηλία Τάταλα
Παίζοντας όμορφο χάντμπολ ανά διαστήματα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Αναγέννησης Βύρωνα με 29-24 και έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1 ανδρών του χάντμπολ.
Χωρίς τον Δημήτρη Τσακίρη, αλλά με τον Νίκο Κοκώνη στη σύνθεσή του, ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι νεκρά διαστήματά στην άμυνά του, στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, ωστόσο ήταν καλύτερος συνολικά σε σχέση με τα δύο προηγούμενα ματς του πρωταθλήματος. Γουργούμης, Πετρίδης, Τσίλης (δεν έπαιξε δευτερόλεπτο στα πρώτα δύο ματς) και Παλάσκας ήταν οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε νευρικά και πάλι στο παιχνίδι, με βιαστικές επιλογές στην επίθεση ενώ ήταν
υποτονικός στην άμυνά του. Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε αυτές τις αδυναμίες και με προφανή διάθεση να τρέξει πήρε προβάδισμα με 3-5 στο 10ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε, ενώ η απόδοση του Κώστα Γουργούμη ανέβηκε κατακόρυφα (11 αποκρούσεις στο πρώτο μέρος). Ο Θοδωρής Πετρίδης με πέντε γκολ στο πρώτο μέρος και ο Άγγελος Τσίλης με 3/4 σουτ από την αριστερή γωνία έδωσαν λύσεις και έτσι ο ΠΑΟΚ μπήκε στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (14-10), που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν ο Τόλης Παλάσκας δεν αστοχούσε στα δύο κερδισμένα πέναλτι.
Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι άσχημα στην άμυνα (με τον Ανδρέα Ορφανουδάκη στα δοκάρια) με την Αναγέννηση να μειώνει σε 16-14 στο 35ο λεπτό. Με τον Τόλη Παλάσκα να ανεβάζει ρυθμούς στην επίθεση και τον Τσίλη να πρωταγωνιστεί σε επίθεση και άμυνα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι με 21-15 στο 42ο λεπτό. Η ομάδα του Ιατρούδη, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μείωσε σε 24-20 στο 49ο λεπτό και 25-21 στο 51ο, όμως με δύο γκολ του Παλάσκα ο ΠΑΟΚ έκανε το 27-21 στο 53΄ και κάπου εκεί τέλειωσε το ματς. Δύο «κολλητά» δίλεπτα σε Βότση και Τρουμπέτας άφησαν τον ΠΑΟΚ με 4 παίκτες γηπέδου από το 56:30 έως το 58:30, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι και το σκορ απλώς να διαμορφώνεται σε 29-24.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΠΑΟΚ: Γουργούμης (11 αποκρούσεις), Ορφανουδάκης (7 αποκρούσεις), Ζάγκας, Πίτσιος 1, Τσίλης 5, Παλάσκας 7, Βότσης, Πετρίδης 8, Ιλερής, Περβανάς, Τρουμπέτας 1, Νικολαΐδης 3, Τσεσμετζίδης, Αποστόλου, Κοκώνης 2, Κεσίδης 1.
Αναγέννηση: Λεωνίδας 2, Χατζόπουλος, Γεωργίου 3, Χατσίκας 1, Στούμπης Π. 2, Στούμπης Δ. 4, Αργυράκης 2, Χατζηκωνσταντίνου, Κρεμόνας, Βασιλόπουλος 3, Χάλαρης, Αντωνιάδης, Φάμπατς 4,Τσεύλικος 2, Αϊβάζης.
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 7-6. 10-87, 12-9, 14-10, 16-14, 20-15, 23-17, 25-20, 28-22, 29-24.