Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

Μεγάλο διπλό του Φοίβου στην Έδεσσα

Σπουδαίας σημασίας νίκη με 29-26 στην Έδεσσα επί του Αερωπού πήρε ο Φοίβος Συκεών στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς από την αρχή και κράτησαν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Αερωπός έκανε την αντεπίθεση του προς το φινάλε του ματς. Η ομάδα των Συκεών έφτασε τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας πλήρως την ήττα της πρεμιέρας.
«Περιμέναμε ένα ντέρμπι. Το πρώτο ημίχρονο μας ήταν εξαιρετικό, ήμασταν δεμένοι στην άμυνα. Ακολουθήσαμε την τακτική μας και όλα αυτά μας βοήθησαν να πάρουμε μια καλή διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο αντέξαμε στην πίεση του Αερωπού, δείχνοντας ωριμότητα. Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα», τόνισε ο προπονητής του Φοίβου Βασίλης Σκανδάλης. Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός του Αερωπού Γιάννης Πηλαλίδης, είπε:
«Είχαμε ένα τραυματισμό του Κράλλη που μας αποσυντόνισε. Η παρουσία μας στην άμυνα ήταν άσχημη, γενικά δεν ήμασταν σε καλή ημέρα».

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 26-29
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 4-8, 6-10, 8-13, 11-16 (ημχ.), 13-20, 16-22, 19-24, 22-27, 26-28, 26-29
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Κοτανίδης, Τζουβάρας 5, Γιόσμου 6, Πετρίδης, Ροδοβίτης, Κράλλης, Κυριακού 5, Αθανασίου, Βαφειάδης, Μουτούδης, Μπακιρτζής, Τσάπας 1, Μαυρόπουλος, Αρβανιτίδης Τ., Αρβανιτίδης Π. 6, Μούσιος 3.
ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Σαουλίδης 5, Μέτσης 1, Παρπούλας, Μποσνακίδης, Μπαλαμός 3, Αποστολίδης 5, Χατζηαγαπίου, Ναουμίδης 5, Ιωαννίδης 7, Τραιανός 1, Παπαγεωργίου, Χατζηβακαλέλης, Τάτσης 2. Διαιτητές: Νάσκος- Κάργατζης, δίλεπτα: 6-6, πέναλτι: 1/1-0/1