Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011

Δεν άντεξε στην Εδεσσα ο Φίλιππος

Την πολύ καλή πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Αερωπός που νίκησε 30-26 τον Φίλιππο Βέροιας στην Εδεσσα με κορυφαίο τον πλέι μέικερ Παντελή Αρβανιτίδη που σημείωσε 10 γκολ. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως το ματς στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι 18-11, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Βεροιώτες με πρωταγωνιστές τους Δεληγιάννη- Μπαντή γύρισαν το ματς και με επιμέρους σκορ 8-2 έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (23-22) στο 50' Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και εκμεταλλεύτηκαν κατά τον καλύτερο τρόπο την δίλεπτη αποβολή του Δεληγιάννη στο 53', παίρνοντας διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες είχαν από μία σοβαρή απουσία, καθώς εκτός ήταν οι Βουτσάς και Δέλιος αντίστοιχα.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 30-26
Τα δεκάλεπτα: 5-3, 12-7, 18-11 (ημχ), 19-16, 23-22, 30-26
ΑΕΡΩΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Τζουβάρας Π. 1, Κότσιφας, Κυριακού, Μιχαηλίδης 3, Γιόσμου 4, Τζουβάρας Θ, Μούσιος 5, Τσάτσος 4, Αρβανιτίδης 10, Μίλτσεφ, Κράλης Γ., Τσάπας 3, Γκίνης, Κράλης Χ.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Απόστολος Ντέλλας): Παπαδόπουλος, Μπαντής 7, Ντομπρόκοβιτς 3, Δεληγιάννης 8, Μάντζος 5, Κωστακίδης Α. 1, Ρεμπελάκος, Δινάλης 1, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Κουρουμλίδης 1, Κορωνάς Κ., Κορωνάς Θ., Ευαγγελόπουλος. Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 1/3-1/2