Τετάρτη 4 Μαΐου 2011

ΠΑΟΚ - Δούκας 25-18

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας εκπληκτικό χάντμπολ και έχοντας στο πλευρό του περίπου 400 οπαδούς του κέρδισε τον Δούκα με σκορ 25-18 και έστειλε μήνυμα εν όψει ΑΕΚ. Τώρα οι "ασπρόμαυροι" είναι έτοιμοι να υποδεχθούν την "Ένωση" το Σάββατο (7/5) στον "τελικό" του πρωταθλήματος και αν δεν ηττηθούν παίρνουν τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του στον αγώνα με τον Δούκα την Τετάρτη (4/5), τον οποίο και κέρδισε στη Μίκρα με σκορ 25-18. Οι "ασπρόμαυροι" παίζοντας πολύ καλή άμυνα και συγκεντρωμένα στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν σε μία νίκη ψυχολογίας απέναντι σε μία ομάδα που στην κανονική διάρκεια τους κέρδισε δύο φορές. Άπαντες τώρα στρέφονται στον "τελικό" με την ΑΕΚ το Σάββατο (7/5) στις 15.00 στη Μίκρα, όπου αν δεν ηττηθεί θα στεφθεί πρωταθλητής για τρίτη φορά σερί.
"Τσάκιζε κόκαλα"
Ο "Δικέφαλος" στο πρώτο ημίχρονο έκανε ώριμο παιχνίδι. Απέφυε τα πολλά λάθη και παρά τη νευρικότητα των πρώτων λεπτών κατάφερε να δείξει στον Δούκα πόσο χρειάζεται τη νίκη. Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και εκμεταλλευόμενος τα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ κατάφερε να "Χτίσει" μία διαφορά ασφαλείας με την οποία μπήκε και στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (12-7). Βέβαια, πρωταγωνιστής στην καλή παρουσία του ΠΑΟΚ στο πρώτο μισάωρο ήταν ο τερματοφύλακάς του, Γιαν Κόμινεκ, ο οποίος... κατέβασε ρολά σε πολλές περιπτώσεις κρατώντας τη διαφορά των πέντε γκολ.
Όσο έπρεπε...
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πολύ ομαλά για τον ΠΑΟΚ. Η καλή άμυνα συνεχίστηκε, στην επίθεση οι φωνές του κόσμου "έβαζαν" γκολ και οι παίκτες του Σεϊρεκίδη... καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το 40'. Τότε, ο "Δικέφαλος" με ένα ξέσπασμα ανέβασε τη διαφορά στα 8 γκολ (17-9) στέλνοντας τους οπαδούς του στα ουράνια. Τα υπόλοιπα 20 λεπτά πέρασαν χωρίς ο ΠΑΟΚ να απειληθεί από τον Δούκα σε κανένα σημείο του αγώνα. Το τελικό 25-18 βρίσκει τον ΠΑΟΚ πανάξιο νικητή και ξέροντας πως αν παίξει με την ΑΕΚ όπως με τον Δούκα το πρωτάθλημα είναι δικό του.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1-0 Μετά από τρία λεπτά αγώνα ο Πετρίδης ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ
Νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες που δεν μπορούν να βρουν διαδρόμους για να πετύχουν κάποιο γκολ
Φτάσαμε αισίως στο 8' του αγώνα
Μεγάλη στιγμή για τον Ναουμίδη, ο οποίος επιστρέφει μετά από απουσία έξι μηνών. Αποθέωση από τον κόσμο για τον πλέι μέικερ του ΠΑΟΚ
1-1 Ο Φατούρος πετυχαίνει το πρώτο γκολ του Δούκα μετά από 9 λεπτά αγώνα
1-2 Ο Γεωργίου βάζει ένα εύκολο γκολ
2-2 Φοβερό γκολ από τον Σεβαστίδη
3-2 Δύσκολο γκολ από τον Μαραγκό
Σε πολύ καλή κατάσταση ο Κόμινεκ που έχει σταματήσει αρκετές φορές τους παίκτες του Δούκα
8-5 Ζαλώνης
9' για το ημίχρονο
9-5 Με τον Πετρίδη για τον ΠΑΟΚ
10-5 Ο Σαουλίδης δίνει ακόμη μία λύση
10-6 Ο Τόπρος μειώνει
5' για την ανάπαυλα
17-11 Νικολαΐδης
17' για το τέλος του αγώνα
18-11 Ναουμίδης και Τσακίρης συνεργασία για σεμινάριο με τον δεύτερο τελικά να σκοράρει
19-11 Σεβαστίδης
19-12 Με τον Γεωργίου
20-12 Ο Ιωαννίδης
20-13 Ο Ζαλώνης σκοράρει στην κόντρα
12' για το τέλος του αγώνα
21-13 Σκοράρει ο Κοκκώνης
* Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ άρχισαν από τώρα να ασχολούνται με τον σαββατιάτικο (7/5) αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ!
21-14 Ο Ζαλώνης σκοράρει
21-15 Τόμπρος
7' για το τέλος του αγώνα
22-15 Γκολ για Όσκαρ από τον ΠΑΟΚ!!! Πάρε - βάλε πάσα του Αποστολίδη στον Τσακίρη, όλα βέβαια, γίναν γρήγορα και στον... αέρα!!!
22-16 Ο Φατούρος μειώνει
23-16 Αποστολίδης
4' για το τέλος του αγώνα
23-17 Κοτελίδας
23-18 Τζαβάρας
24-18 Σεβαστίδης
25-18 Ο Κοκκώνης στον αιφνιδιασμό
ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ
ΠΑΟΚ: Κόμινεκ, Γουργούμης, Σαουλίδης 3, Μαραγκός 3, Παλάσκας, Ιωαννίδης 1, Περβανάς, Σεβαστίδης 8, Καράγγελος, Μισυρλής, Πετρίδης 3, Ναουμίδης, Κοκκώνης 3, Αποστολίδης 2, Τσακίρης 2
Δούκας: Ζαλώνης 3, Μουντζουρίδης, Τόμπρος 2, Τζηράς, Ζούγιοβιτς, Ζαμπούνης 3, Φατούρος 2, Γεωργιάδης, Τσακνής, Αναγνώστου, Τζαβάρας 1, Μαστορόγιαννης 1, Κοτελίδας 1, Γεωεργίου 2, Νικολαΐδης 3