Τρίτη 26 Μαρτίου 2013

H ΕΑΧ Χανιά στα μπαράζ ανόδου

Α2 ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Όπως αναμενόταν, η ΕΑΧ Χανιά πέρασε με νίκη από την Πάτρα στο πλαίσιο της τελευταίας
αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στην Α2 χάντμπολ γυναικών, κατέλαβε και τυπικά την 1η θέση στον 1ο όμιλο και έτσι θ' αντιμετωπίσει σε ουδέτερο γήπεδο και σε μονό αγώνα μπαράζ τη νικήτρια της αναμέτρησης Α.Ο. Μυτιλήνης (τελικά αυτός είναι 1ος στον 6ο όμιλο, αφού την τελευταία αγωνιστική ο Γέρας Παπάδου γνώρισε απρόσμενη ήττα)- ΑΓΕ Αγριάς Βόλου/ Κένταυρος (1η στον 5ο όμιλο), μ' έπαθλο την άνοδο στην Α1 Εθνική.
Προχθές η χανιώτικη ομάδα έπαιξε -για τη 14η και τελευταία της κανονικής περιόδου αγωνιστική- εκτός έδρας με την Ακαδημία και παρά το γεγονός ότι είχε στη σύνθεσή της αρκετές κορασίδες, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους 2 βαθμούς, επικρατώντας 27-14.
Μέχρι το 20' οι γηπεδούχες "κρατιόντουσαν" κοντά στο σκορ, όμως λίγο πριν λήξη το ημίχρονο η ΕΑΧ Χανιά, με σερί 3-0, ξέφυγε με 6 γκολ και στην επανάληψη, παίζοντας καλό χάντμπολ, διεύρυνε τη διαφορά, για να φτάσει στο τελικό +13, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι Πατρινές σκόραραν τελευταία φορά στο 46'.
10λεπτα: 5-6, 8-10, 9-15 (ημιχρ.) 13-21, 14-25, 14-27.
ΕΑΧ Χανιά (Ν. Ότοβιτς-Φάσουρα): Παπαδοκωνσταντάκη, Σπανουδάκη, Στρατιδάκη, Καμπανιέρη 6 γκολ, Θεολόγη 1, Αλυγιζάκη, Λευθέρη 2, Μαρκουλάκη 7, Σπυρίδου 9, Χαβαλεδάκη 2.
* Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Παράδεισος-Αναγ. Βύρωνα 14-18, Πήγασος-Παναιτωλικός 15-23. Άρης-Αργολικός 10-0αα.