Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

Ξανά στο κόλπο της Α1 η Δράμα 86 μετά τη νίκη επί του Άρη

Σε ένα κατάμεστο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο Δράμας, η Δράμα ’86 κέρδισε στο ντέρμπι της 2ης θέσης με 27-24 τον Άρη Θεσσαλονίκης και με έφτασε τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών στον 2ο όμιλο.
Η δραμινή ομάδα που έχει και μια ισοπαλία και μόλις δύο ήττες σε 12 αγώνες, πλησίασε στον ένα βαθμό απόσταση τον πρωτοπόρο Αρχέλαο Κατερίνης που την ίδια ώρα έχανε στην Νάουσα από τον Ζαφειράκη!!!
Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο 20λεπτό ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ένα ξέσπασμα της ομάδας μας έφερε το υπέρ μας 14-9 στο ημίχρονο. Ο Άρης αντέδρασε στο ξεκίνημα του β’ μέρους και ισοφάρισε 16-16 και 20-20 αλλά η ομάδα μας με κορυφαίους τους Κοβογλανίδη, Βαλαβάνη, Θωμίδη, Παπαδόπουλο Αδάμ, Νέλκου στην άμυνα και καθοριστικές αποκρούσεις του Γιάνναρου έφτασε στην μεγάλη νίκη με 27-24.
Τα στοιχεία του αγώνα
Διαιτητές του αγώνα: Ουζούνης – Παρασκευούδης.
Δίλεπτα: 3-6 // Πέναλτι: 3/5 – 1/2″.
Πιο αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα: 3-4, 7-7, 14-9 (ημίχρονο), 16-16, 20-20, 27-24
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΔΡΑΜΑ ’86(Τογανίδης – Δεμερτζίδης): Ξέκαλος, Γιάνναρος, Τσιτσίγκος, Καβογλανίδης 4 γκολ, Σάββας 5 γκολ, Χατζηνικολάου 3 γκολ, Κοτζαμαρίκογλου 2 γκολ, Θωμίδης 2 γκολ, Βαλαβάνης 4 γκολ, Διδασκάλου 2 γκολ, Ιακωβίδης, Παυλής, Παπαδόπουλος 3 γκολ, Κουτζακιώτης 1 γκολ, Νέλκος 1 γκολ, Γκλαβόπουλος.
ΑΡΗΣ (Πιπελίδης): Μωυσής 1 γκολ, Καφαντάρης Κ., Γεόργεβιτς 1 γκολ, Σιπόπουλος, Μπαλαμός 5 γκολ, Χριστουδουλίδης, Κίτσος, Τζίτζιος, Βραχιολίδης 1 γκολ, Πλατής 3 γκολ, Χαμαλίδης, Ράμμος 6 γκολ, Παπαδόπουλος, Αδαμίδης 4 γκολ, Καφαντάρης Ν. 3 γκολ.