Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

Νίκη και πρωτιά για τον Γ.Σ. Χανίων

Ολοκληρώθηκαν προχθές οι αγώνες του 1ου ομίλου στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής χάντμπολ ανδρών και ο Γ.Σ. Χανίων, κερδίζοντας εύκολα τον Πανιώνιο με 35-22, πήρε την 1η θέση και συνεχίζει στα μπαράζ για άνοδο στην Α2 ανδρών.
Στο κλ. Κλαδισού βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του χανιώτικου σωματείου και του χάντμπολ, γενικότερα, που χειροκρότησαν τους γηπεδούχους για την καλή τους εμφάνιση και την πολύ καλή μέχρι τώρα πορεία τους στην πρώτη συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών.
Πλέον, επόμενος στόχος είναι τα μπαράζ που θα διεξαχθούν το επόμενο μήνα, με τη συμμετοχή των πρώτων ομάδων από ακόμη τρεις ομίλους (ο Ολυμπιακός Κερατσινίου από τον 2ο, από τον 3ο η ΑΓΕ Αγριάς Βόλου/Κένταυρος και από τον 7ο ο Αίαντας Μυτιλήνης), που θα παίξουν ένα μίνι πρωτάθλημα (μονά παιχνίδια σε ουδέτερη έδρα) και οι δυο πρώτες της τελικής βαθμολογίας θα πάρουν την άνοδο στην Α2 Εθνική.

Οι φιλοξενούμενοι 'κοντράριζαν' μέχρι το 20', διάστημα στο οποίο ο Γ.Σ. Χανίων διατηρούσε μεν το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (το 3-1 έγινε 4-4, το 8-4 διαμορφώθηκε σε 9-8 και το 12-8 σε 12-10).

Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο του α' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πολύ πιο σοβαροί στην άμυνα και διατηρώντας τα καλά ποσοστά στις τελικές προσπάθειες, με σερί 5-0 έφτασαν στο 17-12, ενώ μέχρι την ανάπαυλα η διαφορά έφτασε τα 9 γκολ.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στην επανάληψη, στο 38' έφτασαν πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (26-16) και παρότι ο προπονητής έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 35-24.

Καλή ήταν η διαιτησία του Δημάκη και του Παχή.

10λεπτα: 7-4, 12-10, 22-13 (ημιχρ.) 28-16, 30-19, 35-22
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μαλεφάκης, Μιχελάκης, Καμαριανάκης 2 γκολ, Οσιπίδης 4, Λαδάκης 1, Σταμπουλής 5, Παιδαράκης, Μυντιλάκης 3, Σινιοράκης 1, Κοκολοδημητράκης 5, Πατσουράκης, Ξανθουδάκης 8, Καμπανιέρης 5, Ορτοϊτζίδης 1.
Για τους φιλοξενούμενους, τα περισσότερα γκολ (7) σημείωσε ο Δριμαλάς.