Τρίτη 18 Νοεμβρίου 2014

Eχασε την ευκαιρία ο Γ.Σ. Χανίων

ΗΤΤΑ 23 - 26 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΒΟΛΟΥ ΣΤΗΝ Α2 ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Στην καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνισή του στη σεζόν ο Γ.Σ. Χανίων έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει έστω τον πρώτο βαθμό στο πρωτάθλημα της Α2 χάντμπολ ανδρών, γνωρίζοντας τελικά εντός έδρας την ήττα 23 – 26 από την ομάδα Αγριά Βόλου/ Κένταυρος.
Καλύτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα στο κλ. Κλαδισού οι φιλοξενούμενοι και είχαν το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τα 5 γκολ.
Αρχίζοντας η επανάληψη ο Γ.Σ. Χανίων ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε στο γκολ, όμως η έλλειψη διάρκειας το έφερε ξανά στο -5, για να κάνει στο τελευταίο δεκάλεπτο μεγάλη προσπάθεια, η οποία δυστυχώς, λόγω του άγχους και της έλλειψης καθαρού μυαλού, δεν είχε αποτέλεσμα και έτσι, παρότι για πρώτη φορά ήταν τόσο ανταγωνιστικός, τελικά γνώρισε την πέμπτη του ήττα.
Το 0-1 έγινε 2-3 και ακολούθησαν συνεχόμενα λάθη που έφεραν το σκορ στο 2-6 (12′), για να βελτιωθούν στην άμυνα οι γηπεδούχοι, που μείωσαν 6-7 στο 20′, αλλά οι αναποτελεσματικές επιθετικές προσπάθειες τους έφεραν ξανά πίσω και στο 26′ 30» το ταμπλό έγραφε 7-12, λίγο αργότερα 8-13μ για να τελειώσει τελικά το ημίχρονο 11-14.
Δυνατά ξεκίνησε στην επανάληψη ο Γ.Σ. Χανίων, πλησίασε 13-14 στο 33′, όμως μετά το 14-15 (στο 35′ 30»), αν και έπαιξε για 2 λεπτά με παραπάνω παίκτη έκανε 4 συνεχόμενα λάθη και βρέθηκε να χάνει 14-18 στο 39′. Στη συνέχεια είχε 2 χαμένα πέναλτι και παρά τις αποκρούσεις του Μιχελάκη και το γεγονός ότι ο αντίπαλος βρέθηκε ξανά με παίκτη λιγότερο, τα πολλά αβίαστα λάθη τον έφεραν πάλι στο -5 (18-23 στο 48′, 19-24 στο 49′). Ακολούθησε ένα εξαιρετικό δίλεπτο της χανιώτικης ομάδας σε άμυνα και επίθεση, το οποίο της απέφερε ένα 3-0, μειώνοντας 22-24 στο 51′, ενώ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει και άλλο, κάνοντας λάθος στην κόντρα, στη συνέχεια δέχθηκε γκολ (22-25) και στο 53′ μείωσε 23-25.
Στα τελευταία 7 λεπτά οι παίκτες του Δ. Πουλιδάκη δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες ακόμη και να ισοφαρίσουν, όμως δεν κατάφεραν να σημειώσουν άλλο γκολ και η ομάδα του Βόλου (της οποίας ο τερματοφύλακας είχε πολύ καλές επεμβάσεις) σκοράροντας στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το τελικό 23-26 και πανηγύρισε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της.
Διαιτητές: Δημάκης, Περδικούρης
5λεπτα: 1-1, 2-3, 4-7, 6-7, 7-11, 11-14 (ημιχρ.), 13-15, 15-18, 17-20, 21-24, 23-25, 23-26.
Γ.Σ. Χανίων (Δ. Πουλιδάκης): Μιχελάκης, Τερεράκης, Καμαριανάκης 1 γκολ, Λαδάκης 8, Μαλαμος, Σπυρλιδάκης 1, Ψώνης, Μυντιλάκης, Καμπανιέρης 2, Παπαϊωάννου, Σοκόλι 2, Γρηγοράκης 3, Σκαλιδάκης 1, Κισκήρας, Σινιοράκης 5, Ντούπι.
* Ασαρίδης και Ζωναρόπουλος σημείωσαν από 8 γκολ για την ομάδα του Βόλου.
* Ο Γ.Σ. Χανίων δέχθηκε 2 δίλεπτες αποβολές και είχε 3/6 πέναλτι, ενώ τ” αντίστοιχα νούμερα για την Αγριά ήταν 6 και 2/3.
ΔΗΛΩΣΗ ΔΗΜ. ΠΟΥΛΙΔΑΚΗ: «Σήμερα φάνηκε πως η ομάδα έχει κάνει βήματα προόδου. Μικροί και μεγάλοι έδειξαν ότι αρχίζουν να “δένουν” και έστειλαν αισιόδοξα για τη συνέχεια μηνύματα. Σίγουρα έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι μπορούσαμε να πάρουμε έστω τον πρώτο βαθμό, όμως τα παιδιά είχαν πολύ άγχος στο τέλος, ήταν η πρώτη φορά φέτος που είδαν ότι μπορούν το θετικό αποτέλεσμα, πιέστηκαν πολύ και αυτό έφερε λάθη. Δεν πειράζει, είναι κάτι που θεωρώ ότι θα το ξεπεράσουμε, συνεχίζουμε την προσπάθεια εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, έχοντας πάντα τον ίδιο στόχο, δηλαδή αξιοπρεπή παρουσία γενικότερα και πολύς χρόνος συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες μας».