Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

Στάση ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ για τους πρωταθλητές

Με επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο ΙΕΚ Ξυνή Δικέας ανέτρεψε τα προγνωστικά και τα δεδομένα και σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Διομήδη, ο οποίος γλίτωσε την ήττα με φάουλ του Μαστορογιάννη σε νεκρό χρόνο!
Ο πρωταθλητής Ελλάδος προηγήθηκε 15-10 στο ημίχρονο και 17-11 στο 35' και όλα έδειχναν πως θα έφτασε εύκολα στο 7 στα 7.
Όμως οι γηπεδούχοι με τους Παίδες Καραμπουρνιώτη, Κουτσόπουλο στην άμυνα και τρομερή αποφασιστικότητα, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 9-1 και προηγήθηκαν στο 48' με 20-18! Στο 59:30 του αγώνα ο Χάλαρης έγραψε το 22-21 με την ομάδα του Θόδωρου Γκίνη να είναι μια... ανάσα από την μεγάλη νίκη. Ωστόσο ο Γιώργος Μαστορογιάνννης με γκολ- φάουλ σε νεκρό χρόνο χάρισε τον βαθμό στους «Λύκους» για το τελικό 22-22. Ο προπονητής του ΙΕΚ Ξυνή Δικέα Θόδωρος Γκίνης είπε: «Πιστέψαμε στην ανατροπή, σφίξαμε την άμυνα μας. Ήταν ένα ματς διαφήμιση για το πρωτάθλημα. Όλη η ομάδα αξίζει συγχαρητήρια, αλλά περισσότερο οι δύο παίδες που έπαιξαν στην άμυνα. Ψυχολογικά είναι μεγάλο αποτέλεσμα για εμάς. Πρέπει να το διαχειριστούμε καλά. Στο τέλος μας άφησε μια γλυκόπικρη γεύση η ισοπαλία, αλλά έτσι είναι ο αθλητισμός».
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 22-22
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 8-10, 9-12, 10-15 (ημχ.), 11-17, 14-17, 17-18, 20-19, 21-20, 22-22
ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρής Γκίνης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Λέκοβιτς, Ζαχάρης, Γκουλές 4, Κεδέρης 2,Γιαννόπουλος 4, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης 2, Λιόλιος, Γερουλάνος Μ., Χάλαρης 4, Γερουλάνος Κ., Πάβλοβιτς 6
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 5, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 3, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 3, Σπέντζος, Ανανιάδης, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Σιμιτσής 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινη: 48' Πασσιάς (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 0/1-4/5