Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014

Με ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο

Πηγή: pliroforiodotis.gr

Τη νίκη με 32-29 σημείωσε επί του Φοίβου ο Φίλιπος. Οι Βεροιώτες ήταν μέτριοι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς αλλά είχαν ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τέταρτο που τους επέτρεψε να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν χωρίς καρδιοχτύπι στη νίκη. Το πρώτο μέρος ήταν άσχημο για τον Φίλιππο.Δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να επιβάλει το παιχνίδι του στον Φοίβο και μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι χρόνο με το χρόνο πήραν θάρρος, αξιοποίησαν τις χαμένες επιθετικές προσπάθειες του Φιλίππου και απέναντι σε μια κακή άμυνα πήραν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 12-17 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος άρχισε να βελτιώνεται. Έγινε πιο παραγωγικός στην επίθεση και αυτό του επέτρεψε να πλησιάσει σε 15-18 στο 35' και 18-20 στο 40'. Ο Φοίβος απέναντι στην γεμάτη τρύπες Βεροιώτικη άμυνα κράτησε το προβάδισμα των 2-3 γκολ έως το 45' . Από εκεί άρχισε η Βεροιώτικη αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε μια επίθεση με δυο παίκτες λιγότερους και ο Φίλιππος μείωσε με τον Παπαδόπουλο σε 22-23 στο 45' και ισοφάρισε με πλασέ του Μπαντή 25-25 στο 48'. Ο Φοίβος για ένα δεκάλεπτο έχασε την συγκέντρωσή του και μαζί την επαφή με το σκορ. Ο Φίλιππος με Βραζάλιτσα, Μπαντή, Δραγκόλα και Δεληγιάννη σημείωσε άλλα έξι τέρματα και ανέβασε το σκορ στο 31-25 στο 57' εκεί τελείωσαν όλα. Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν σε 32-29 στο τελευταίο τρίλεπτο.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 32-29
Πεντάλεπτα: 3-2, 6-6, 9-9, 9-11, 11-13, 12-17 (ημίχρονο), 15-18, 18-20, 22-23, 27-25, 30-25, 32-29
ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τζουβάρας) Κωστακίδης, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 6, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής, Μπαντής 3, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Σανίκης 2, Δραγκόλας 6, Δεληγιάννης 7, Ντόβας, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος 7.
ΦΟΙΒΟΣ: (Σκανδάλης) Κότσυφας, Παπαγεωργίου, Σαουλίδης 2, Πίτσιος 1, Καράγγελος 2, Μπαλαμός 6, Βότσης, Αποστολίδης 5, Σεϊρεκίδης 1, Μέτσης 7, Τσαμεσίδης, Ντουμαλτζής, Μισυρλής 2, Ναουμίδης 2, Χατζηβακαλέλης 1, Πατσιάς.
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας