Πέμπτη 13 Νοεμβρίου 2014

Πρώτη νίκη του Φοίβου στο Λουτράκι

Με όπλο την άμυνα του, ο Φοίβος πήρε δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στο Λουτράκι, νικώντας τον Ποσειδώνα με 23-25 για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Για πρώτη φορά στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων ο Φοίβος φεύγει νικητής από το Λουτράκι. Η ομάδα των Συκεών, που κατέβηκε με δώδεκα παίκτες και μοναδικό τερματοφύλακα τον Γιώργο Κότσιφα, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα φτάνοντας έτσι τους έξι βαθμούς.
Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 1-3. Ο Ποσειδώνας βελτίωσε την άμυνά του και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 6-3 στο 12ο λεπτό, αναγκάζοντας το Βασίλη Σκανδάλη να πάρει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 γκολ (9-5) στο 17ο λεπτό, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Φοίβου, που κράτησε χωρίς γκολ τον Ποσειδώνα για 11 λεπτά και με ένα σερί 0-5 πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-10. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (17-16) μέχρι το 45ο λεπτό, όμως και παλι ο Φοίβος με ένα ξέσπασμα και σερί 0-5 προηγήθηκε με 17-21 στο 52'. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Βασίλη Σκανδάλη διατήρησαν τη διαφορά και η κόρνα της λήξης τους βρήκε νικητές με 23-25
"Μεγάλη νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο. Ίσως είναι η πρώτη φορά που ξεπεράσαμε τα προβλήματα μας. Τα παιδιά ήταν υπέρ του δέοντος συγκεντρωμένα και αποφασισμένα. Και πάλι δείξαμε καλό αμυντικό πρόσωπο, αλλά αυτή τη φορά δείξαμε μεγάλη ωριμότητα επιθετικά στο οργανωμένο παιχνίδι και εκμεταλλευτήκαμε την καλή μας αμυντική λειτουργία", τόνισε ο τεχνικός του Φοίβου, Βασίλης Σκανδάλης, στο foivos-handball.gr
"Πολύ δύσκολο παιχνίδι. Εμείς προερχόμασταν από άτυχα αποτελέσματα. Παρά τις ελλείψεις τα καταφέραμε και στο τέλος ήμασταν πιο ψύχραιμοι από άλλες φορές και πήραμε τη νίκη", δήλωσε ο Παναγιώτης Αποστολίδης.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 23-25
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-4, 9-6, 9-8, 11-11 (ημχ), 13-14, 15-16, 17-16, 17-20, 19-22, 23-25
Ποσειδών (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 3, Πέρρος 5, Μανιουδάκης, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Οικονόμου, Βούτκοβιτς 5, Μπάρμπας, Τρουμπέτας 1, Μελετάκος 6, Βασιλειάδης Κ. 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 2.
Φοίβος (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Καβουσανάκης 6, Μπαλαμός 3, Σεϊρεκίδης, Αποστολίδης 3, Μέτσης 5, Βότσης 2, Σαουλίδης 3, Ναουμίδης 3, Χατζηβακαλέλης, Κοπαΐδης, Τσαμεσίδης.
Διαιτητές: Ανταλής-Τσάμος
Δίλεπτα: 1-4. Πέναλτι: 4/4 - 2/2