Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Πέρασε από την Κέρκυρα στην πρώτη του Γ. Γεωργιάδη

Με τους δυο βαθμούς της νίκης επί του νεανικού Φαίακα, επέστρεψαν στην Κατερίνη οι παίχτες του Αρχέλαου, στην «πρώτη» του Γιώργου Γεωργιάδη για την ομάδα της Κέρκυρας.
Ο Αρχέλαος -παρά την απουσία του Καρυπίδη- πήρε από την αρχή μικρό προβάδισμα στο σκορ, με τον Φαίακα να παρακολουθεί από κοντά, έχοντας μεγάλη βοήθεια από τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Γεωργιάδη. Έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους παίχτες του Σωκράτη Σκούφα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα τριων τερμάτων (11-14). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φαίακας προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά, αλλά η εμπειρία των φιλοξενούμενων, επικράτησε του νεανικού ενθουσιασμού των παιχτών του Τριβυζά, ιδιαίτερα μετά το 50' όπου και μεγάλωσε η διαφορά, για να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα 19-24.
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 19-24
Πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 5-9, 7-10, 11-14 (ημ.), 12-15, 14-16, 14-17, 17-19, 18-20, 19-24.
ΦΑΙΑΚΑΣ: Ντούρος, Γεωργιάδης, Μιχαλάκης, Χατζηαράπης 3, Καραμανλής 6, Βάγιας, Δελλής 4, Ασμάνογλου, Σαμοΐλης, Νάστος 1, Κολοβός 4, Αρβανίτης, Μωραΐτης, Μουμούρης, Αλαμάνος 1, Τριπσόγλου.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ: Χαραλαμπίδης, Θυμιόπουλος 2, Παπαδόπουλος 8, Ρατζέλοβιτς 1, Ράντος 5, Λυκόπουλος 1, Χρυσός 2, Ξεφτέρης, Τριανταφύλλου 4, Καράμπαμπας, Τερζόπουλος, Δράντζιου, Ξώνης 1, Κωνσταντινίδης.
Διαιτητές: Πήτας- Χουιλίδης
Πέναλτι: 1/ 2 – 1/ 4.
Δίλεπτες: 4-6.
Κόκκινες: 1-1.