Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Καταιγιστικός ο Ιωνικός

Σε ένα σχεδόν γεμάτο γήπεδο, ο Ιωνικός με σκορ 37-25 ήταν ο μεγάλος νικητής του εξ΄αναβολής αγώνα με τον Πανελλήνιο, για το πρωτάθλημα του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών. Η ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου που παραμένει αήττητη, ήταν καταιγιστική και εκτός από τους δύο βαθμούς της νίκης, πήρε και μια διαφορά στο σκορ η οποία μπορεί να του φανεί πολύτιμη σε περίπτωση ισοβαθμίας, μιας και ο Πανελλήνιος, είναι κι αυτός βασικός διεκδικητής του τίτλου που δίνει το εισιτήριο για την άνοδο στην Α1 ανδρών.
Αγωνιστικά ο Ιωνικός παρέταξε από το πρώτο λεπτό μια πιεστική άμυνα, η οποία αποσυντόνισε την επιθετική λειτουργία του Πανελληνίου η οποία υπέπεσε σε αρκετά λάθη, παρά τις προσπάθειες του Γιώργου Ζαραβίνα να βρεί λύσεις να διασπάσει την επιθετική άμυνα των γηπεδούχων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Ιωνικός, με αποτελεσματικότητα στην επίθεση,να πάρει μια διαφορά στο σκορ για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 17-12. Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση είχε ακριβώς την ίδια εικόνα και οι παίχτες του Σπύρου Μπαλωμένου κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά για να φτάσουμε στο τελικό 37-25
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 37-25
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-5, 12-6, 14-10, 17-12 (ημ) 22-14, 25-16, 28-16, 31-19, 33-21, 37-25 (τελ)
ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρνάβας): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης 2, Μπαλωμένος 11, Μπιτόπουλος, Τσακούλης, Μπίλος 2, Αντωνόπουλος 5, Βεζύρης 3, Κασαπίδης, Τόιτος 2, Σάσσος 1, Κοροβέσης 6, Τσακόγεωργας 2, Ζευγουλάς, Φιλίππου 3, Εμμανουήλ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ (Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 2, Κοτελίδας, Κρητικός 2, Τσακουρίδης 4, Ταουσάνης Ι. 1, Χατζόπουλος 2, Πριόβολος, Χειβιδόπουλος 6, Κουτρουμπής 5, Λέκκας 3, Λάλας 3, Κοντούλης, Σαλαπάτας, Τζάνος
Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης
Δίλεπτα: 3 - 6
Πένταλτι: 7/6 - 2/2